Шефът на БНР се оплакал на Силвия Великова от силен натиск

Шефът на БНР се оплакал на Силвия Великова от силен натиск

Шефът на БНР се оплакал на Силвия Великова от силен натиск

Разкрития за силен натиск, упражняван върху новоизбрания генерален директор на БНР Светослав Костов се появиха по няколко линии днес. Част от тях направи свалената от ефир за няколко часа Силвия Великова, която днес участва в срещата на СЕМ с редколегията на БНР. По-късно в предаването "12+3" на БНР бившият вече главен редактор на програма "Хоризонт", Ивайло Савов потвърди думите й, като дори заяви, че е бил свидетел на този натиск.

Великова разказа пред СЕМ, че генералният директор Светослав Костов я поканил на разговор в Борисовата градина. Казал ѝ, че над него има силен натиск и е заплашен, че ако не отстрани нея от микрофона, децата му ще гладуват и няма да може да си намери работа. "Обадиха ми се четирима души", казал Костов. Трябвало да избира дали да изпълни нареждането или да подаде оставка. Добавил, че в противен случай ще пострада и радиото - ще бъде намален бюджетът и ще бъде обединено с БНТ. "Когато в разговора с Светослав Костов в Борисовата градина го попитах дали да звънна на Бойко Борисов (защото ми има телефона и вдига на журналисти), Костов ми каза: Не, няма смисъл, натискът не идва от там!" , заяви Великова.

Като "мокра медийна поръчка" пък определя случилото се бившият главен редактор на програма "Хоризонт" Ивайло Савов, пенсиониран ден преди да се разрази скандала със свалянето на Силвия Великова от ефир. На негово място бе назначен Николай Кръстев, който на 13 септември - деня, в който радиото замлъкна за няколко часа, подаде оставка, но продължава и до днес да изпълнява задълженията си, тъй като тя не е гласувана.

"Беше упражнен безпрецедентен натиск върху един легитимно избран генерален директор на БНР.", заяви днес в интервю за предаването „12+3“ бившият директор на програма „Хоризонт“ Ивайло Савов. Той не знае с точност откъде е идвал този натиск. „Зная обаче, че това е една властова структура може би или една паралелна структура може би, която е много силна“, коментира Савов.

„Аз съм свидетел на това от личните разговори, които имах с него седмица преди 13 септември, петък. В разговорите ставаше дума за свалянето на Силвия Великова от микрофон изобщо и от отразяването на ресора за доста продължителен период от време. Трябваше да се намери някакъв административен трик това да се случи. Аргументът беше, че така трябва, че се създава напрежение по отношение на Радиото, по отношение на него персонално, по отношение на неговото семейство дори. Казвам ви честно – той беше силно притеснен. Той и в момента е силно притеснен. Вероятно става дума за изпълнението на поръчка, която е уговорена предварително“, обясни бившият директор на програма „Хоризонт“.

По думите му пред него на няколко пъти е била споменавана датата 13 септември и че Силвия не трябва да присъства в ефир тогава. Ивайло Савов е отказал да направи това, заради липса на професионални аргументи срещу Силвия Великова:

„Аз нямам професионални аргументи да сваля по никакъв начин един от най-добрите журналисти, отразяващи съдебната система, работещи в „Хоризонт“. Сутринта бях извикан – беше ми предложено с благодарности да се пенсионирам и аз си тръгнах. Два часа по-късно имаше решение за отстраняването на Силвия. Николай Кръстев вече имаше заповед за изпълняващ длъжността директор и той изпълни това, което се искаше от мен – една мокра медийна поръчка. За два часа да сториш нещо такова, да вземеш такова решение и да го изпълниш – трябва голям управленски талант и кураж, чисто професионален“, отбелязва той.

Хората отвън може би не знаеха какво ще се случи и затова си позволиха да упражнят този чудовищен натиск спрямо генералния директор, предполага Ивайло Савов.

Според него спирането на излъчването на програмата за пет часа е продължение на предшестващите действия. „Това не е рецидив. В тази пиеса участват много повече хора. Органите за управление в Радиото са Управителния съвет и генералният директор. Някой от там също трябва да проговори най-после“, посочва той и декларира, че докато е бил директор на програма „Хоризонт“ не му е оказван натиск. 

В крайна сметка днешното заседание на СЕМ приключи с няколко решение - да бъде сезирана прокуратурата за случая със Силвия Великова,т.е. респективно да започне проверка кой точно е упражнявал натиск и да бъдат наложени две глоби на БНР за безпрецедентното спиране на сигнала в петък, 13 септември.

 

Мотивите за санкциите според членовете на СЕМ е нарушаване на лицензията за подаване на радиосигнал 24 часа в денонощието. Така слушателите са били лишени от правото да бъдат информирани в продължение на 5 часа. Затова БНР ще бъде санкционирано по два члена на Закона за радиото и телевизията, реши съветът на заседанието си днес. Според юристката на СЕМ санкциите по единия от тях са от 1000 до 7000 лв., а по другия - от 3 хил. до 20 хил.

Съветът взе решение и да сезира прокуратурата за заплахите и упражнената цензура върху служители на БНР. По време на срещата журналистите в редколегията са предали доста сериозни документи, подкрепящи думите им, поясниха от СЕМ.

Към момента обаче няма основания за свалянето на шефа на БНР Светослав Костов, макар да е компрометирано доверието в него, реши още СЕМ. Членовете на Съвета обясниха, че също са разколебани в доверието си към генералния директор и затова насрочиха заседание следващия петък. Тогава ще разгледат казусите по отношение на Костов и свободата на словото в БНР.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ