7 типа токсични личности, които успешните хора избягват

7 типа токсични личности, които успешните хора избягват

7 типа токсични личности, които успешните хора избягват

Хората са различни, факт. Сред тях има такива, които ви подкрепят в трудните моменти и празнуват заедно с вас най-добрите ви постижения.

Други пък са токсични личности, които тровят атмосферата със стрес и напрежение, унищожават вашата мотивация и потъпкват самочувствието ви. Те могат да превърнат дори най-позитивното събитие в истински кошмар.

Токсичните хора ограбват вашето щастие и удоволствие като ви карат постоянно да се съмнявате във вашите постижения и резултати и да се питате дали сте достатъчно добри.

Не позволявайте на негативните хора да ви демотивират, унижат и отчаят. От ключово значение за вашето развитие е да разпознаете тези хора и да намерите начин да ги разкарате от вашия живот.

Това са 7 типа токсични личности, от които трябва да стоите далеч.   

1. Манипулаторът

Това са хората, които гледат на останалите като средства за постигане на техните цели. Те са експерти в разбирането и управлението на социалните отношения, които знаят как да се възползват от вашето емоционално, психическо, физическо и дори финансово състояние.

Манипулаторите изпитват неутолима нужда да експлоатират хората около тях. Те нямат проблем да се преструват, че ги е грижа за вас, ако така ще спечелят вашето доверие. В някои случаи дори може да ви предложат да ви помогнат, но само ако ще имат лична изгода от това. Тяхната подкрепа никога не произтича от чувство за състрадание и доброжелателство. Те знаят какво точно искат и са готови да използват всекиго, за да го постигнат.

2. Критикът

Тези хронично незадоволени хора живеят за миговете, когато могат да изтъкнат колко зле се справят всички останали. За тях чашата не е само наполовина празна, но и с петно по ръба. Те се крайни песимисти, които не пропускат възможност да накарат хората около тях да се чувстват неприятно и неудобно. Дори и да ги посрещнете с добрина и позитивизъм, вашето отношение няма да ги задоволи за повече от миг. 

Мислете за критиците като за пиявиците: ако прекарате твърде дълго време с тях, те ще измучат всичкото щастие и добрина от вас. Не се опитвайте да ги убедите, че нещата не са толкова лоши, колкото ги представят, и никога не им давайте съвети. Единственият начин да се справите с тях е като просто кимате с глава и се усмихвате, докато не ви се открие възможност да избягате от тях и да забравите за случилото се.

3. Хейтърът

Имате ли поне един приятел, който винаги се появява на време, за да ви се присмее, когато нещата не вървят добре и отказва да признае вашите постижения, когато обърнете ситуацията във ваша полза? Човек остава с впечатлението, че тези хора се зареждат с енергия от вашето нещастие.

Това са завистливите хейтъри, които се дразнят от всяка похвала и признание, което вие получавате. Това са същите хора, които ви се сърдят, когато не ги попитате за тяхното мнение, въпреки че в повечето случаи, те просто дискредитират вашите идеи и опитват да ви представят в лоша светлина.

Те твърдят че ви подкрепят, но в действителност изгарят от завист и изпитват неистово разочарование от факта, че хората около тях не подкрепят „гениалните им предложения“. Те вярват, че постоянно са на косъм от постигането на огромен успех, но по някаква необяснима причина всичко се проваля в последния момент.

Не позволявайте хейтърите да омаловажават  вашите постижения и не забравяйте, че истинските ви приятели винаги ще се радват на вашия успех.

4. Мъченикът

Тези вечни жертви вярват, че техните лични недостатъци и неуспехи се дължат на хората около тях. Те никога не грешат и никога не поемат отговорност за действията си.

Да бъдеш жертва, означава да мислиш, че си безсилен в лицето на неблагоприятни обстоятелства и постоянно да се страхуваш, че всички заговорничат срещу теб. Те привидно са се примирили със своята съдба и не полагат никакви усилия за да я променят. Това обаче не ги спира да се оплакват и да отказват да понесат отговорност за изборите, които са направили в живота си.

Този тип личност никога не напуска зоната си на комфорт и постоянно търси внимание и съчувствие от хората около него. Те често се отдават на самосъжаление и същевременно натрупват огромна ненавист към външния свят. Обикновено имат нужда от значително личностно израстване, преди да си признаят, че носят отговорност за собствените си действия.

5. Съдникът

Всички имаме пристрастия и предпочитания, но човекът, който играе ролята на съдия и жури за останалите, вижда всичко в черно и бяло. За него или сте прав, или грешите, няма средно положение и място за различни гледни точки и мнения. Този тип личност опитва да налага морална рейтингова система, която e изкривена в негова полза. Ако не сте с него, значи сте против, а във втория случай мнението ви е невалидно.

6. Егоцентрикът  

В този случай говорим за самовлюбени нарцисисти, които не се интересува от нищо друго, освен от себе си. Егоцентриците излъчва арогантност и надменност. Те наистина вярват, че знаят и могат повече от всеки друг. Ако заемат позиция на власт, те винаги са готови да  премахнат всеки, който се изправя на пътя им. Те не позволяват хората да се сближат с тях, но същевременно очакват тяхната лоялност.

7. Интригантът

За съжаление, клюкарите са естествена част от всеки офис по света. Те обичат да разпространяват слухове и да гледат отстрани, когато тяхната интрига се разрасне до огромен конфликт. Тези хора имат незавидната способност да научават първи за най-гръмките скандали и да знаят за всяка тайна в офиса. Те живеят за драмата.

Коментирането на чуждите неуспехи им помага да отклонят вниманието от техните собствени недостатъци. Освен това, много от тези хора живеят с идеята, че клюкарстването ще им помогне по-бързо да се впишат в групата и да създадат приятелства в офиса. Вместо това, тяхното поведение ги поставя в ролята на аутсайдер, до който никой не иска да се приближи. 

Дийп Пател, автор на книгата „A Paperboy's Fable: The 11 Principles of Success“, за Entrepreneur.com

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ