Убийци на продуктивността, на които никой не обръща внимание

Убийци на продуктивността, на които никой не обръща внимание

Убийци на продуктивността, на които никой не обръща внимание

Имате лош ден. Не, имате един ужасен, ама настина ужасен ден. Нищо не върви по план и самочувствието ви е на път да се изпари напълно. Аз ви разбирам, ваши колеги ви разбират, а може би дори и вашият шеф ви разбира.

Всички сме имали дни, в които просто е невъзможно да свършим работата си. Много често причините за тази липса на продуктивност произтичат от фактори и обстоятелства, които са извън наш контрол, но в други случаи те са изцяло наша вина. Тук обаче няма да говорим за последния инцидент, при който вашето доведе до това, че екипът ви не успя да изпълни задачата си в срок, или за онзи път, когато важен клиент чака няколко дена да му отговорите на имейла. Нека оставим тези инциденти настрана и да се фокусираме върху случаите, когато нещата не зависят от вас.

Всъщност, има няколко убийци на продуктивността, на които повечето хора не обръщат никакво внимание. Ето и няколко от тях:

1. Осветлението

Представете си сцена от криминален филм, в който двама полицаи провеждат разпит на заподозрян за убийство. Стаята за разпит обикновено може да бъде описана като студена и безжизнена, осветена от блед лъч светлина от последната работеща крушка.

Картината напомня ли ви за вашия офис? Ако вашият отговор е „да“, то от вас може да се очаква да бъдете толкова продуктивни, колкото човек, който е подложен на разпит от двама детективи.

Това не е просто теория,  а научен факт. Изследване от 2013 г, публикувано от Центъра за производителността на работното място в партньорство с Philips, установява, че изкуствената светлина влияе на продуктивността на работното място по множество различни начини - създава напрежение в очите, води до високи нива на стрес, причинява главоболие и влияе на настроението на служителите в зависимост от това дали цветът на осветлението е „топъл“(червеникав или жълтеникав), „студен“(синкав) или „изкуствен“(бял).

Реално погледнато, смяната на крушките в офиса е извън ваш контрол. Единствено нещо, което може да направите е да поискате промяна в осветлението от вашия шеф(малко вероятно е да я получите). Знаейки този факт обаче може да си изберете по-добро работно място в офиса - близо до прозорец или до добре осветена зала, или пък да решите да работите по-често от вкъщи.

2. Цветът на стените

Както вече казах, цветовете влияят на нашето настроение. В изследване от началото на века бе установено, че служители, които са работили в  офис, боядисан изцяло в различни нюанси на червеното, са показали по-големи нива на стрес и други негативни поведенчески черти в сравнение с група от хора, работила в офис, оцветен в синьо-зелени цветове. Може би е време за лека реновация в офиса?

3. Температурата

Изговорени са много думи(макар и в повечето случаи с шеговит тон), за факта, че средни температури в повечето офиси благоприятстват мъжете и оставят жените да мръзнат. Истината е, че всички сме ставали жертва на намалена продуктивност заради температурните условия, в които сме принудени да работим.

Проучване от 2015 г. открива, че когато температурата на нашето тяло е в удобни за нас граници, ние сме значително по-продуктивни в това, което правим. Така че, ако офисът ви е прекалено студен или твърде топъл, не трябва да се чудите защо нямате мотивация и енергия за работа.

4. Въздухът

Сериозно, няма нещо, от което да не може да се оплачете в офиса! Прочуване, публикувано в Харвард Бизнес Ревю, разкрива, че качеството на въздуха в офиса, което зависи от вентилацията и нивото на вредните части и химикали в околната среда, може да повлияе на способността ви да вземате добри решения и ефективността ви в изпълнението на вашите ежедневни задачи.

5. Времето

Според проучване на Харвард бизнес скул от 2012 г., в което е била анализирана работната етика на служители в банка в Токио в продължение на две години и половина, продуктивността на човек варира в зависимост от времето извън офиса и времето, което си представяме в нашето съзнание(ако сте изложени на различни снимки и изображения, свързани с времето).

Изследователите са установили, че най-добре представящите се служители са били от така наречената „дъждовна група“, от чиито офис не е се е виждало нито истинското слънце, нито пък е имало снимки и изображения, включващи под някаква форма слънцето. Междувременно, групата, която през повечето дни е била излагана на слънчеви лъчи и летни картини, е показала значително по-ниска продуктивност през дъждовните работни дни, казва авторът на проучването Кармен Нобъл.

6. Колегите

Най-вероятно нямате нужда от конкретен пример или изследване, което да ви убеди, че вашите колеги могат да бъдат истински убиец на производителността. И все пак ще ви дам пример, които да убеди дори най-скептично настроение към тази теория.

Последни прочувания показват, че макар приятелствата с колеги от офиса и други хора, с които работите, да носят много ползи за вашето професионално развитие и представяне, те могат да бъдат и истински криптонит за продуктивността заради т. нар. „емоционално изтощение“.

„Изпълнявате две роли едновременно – на приятел и на колега. Приятелите се подкрепят безусловно, но това не винаги е така с колегите, особено когато това може да навреди на личната ви репутация в компанията. Може да бъде изключително изтощително да избирате между това, която роля да изпълнявате във всеки даден момент“, казва Мелиса Дал, авторът в „Ню Йорк Таймс“.

................................

Алисе Калиш за TheMuse.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ