JP Morgan вижда позитивни тенденции в сектора на полупроводниците въпреки недостига

JP Morgan вижда позитивни тенденции в сектора на полупроводниците въпреки недостига

JP Morgan вижда позитивни тенденции в сектора на полупроводниците въпреки недостига

Глобалният недостиг на чипове ще се проточи до 2022 г., но ситуацията ще се подобри от средата на годината нататък, след като се увеличат доставките. Това заяви пред Си Ен Би Си аналзиатор на JPMorgan Гокул Харихаран.

Американската инвестиционна банка препоръчва на инвеститорите да следят дългосрочните тенденции в сектора на полупроводниците, особено в сферата на технологиите от най-висок клас.

Продължаващият недостиг на чипове се отрази негативно на производството в редица индустрии – от автомобилната до тези на потребителските стоки, персоналните компютри и смартфоните.

Някои анализатори очакват проблемите да продължат до 2023 г., но от JP Morgan са малко по-оптимистично настроени.

„Не очакваме през 2023 г. да има недостиг на доставки. За 2022 г. е малко по-трудно да се каже“, коментира Харихаран, като допълни, че ситуацията може да се подобри през втората половина на следващата година, но първите шест месеца ще има затруднения с доставките.

От JP Morgan обаче акцентират върху две позитивни развития в сектора през следващите три до пет години.

Според Харихаран първата е свързана с изчислителните технологии от много висок клас. В световен мащаб има непрекъснати промени в този сектор, който доскоро бе доминиран от малък брой компании, но вече става по-фрагментиран с навлизането на нови фирми в  пространството.

Той дава пример с технологични гиганти като Apple, Amazon, Meta, Tesla и Baidu, които започват да избягват утвърдените производители на чипове за сметка на вътрешна разработка на компоненти.

„В това пространство се наблюдава засилваща фрагментация, а това определено води до по-бърз растеж", каза Харихаран. „Така че това е пространство, което мисля, че очакваме да нарасне двуцифрено – с 15% до 20% в рамките на следващите три до пет години“, каза той.

Втората тенденция, считана от JPMorgan за положителната, е свързана с китайските компании за полупроводници, които се фокусират върху нишови продукти. Тези компании произвеждат не толкова напреднали чипове, които да се използват в управление на захранването, микроконтролери, сензори и други сегменти, свързани с потребителите.

„Виждаме, че в Китай се появяват все повече и повече компании, насочени към тези нужди. Местното търсене очевидно е налице. Повечето от тези компании отговарят само на 5% до 10% от местното търсене. Така че потенциалния пазар е 5 до 10 пъти по-голям от този, който обслужват в момента“, добави той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ