Роботи ще се грижат за 80% от възрастните хора в Япония до 2020 г.

Роботи ще се грижат за 80% от възрастните хора в Япония до 2020 г.

Роботи ще се грижат за 80% от възрастните хора в Япония до 2020 г.

Япония, която е страната с най-застаряващото население в цял свят, ще опита да компенсира недостига на болногледачи, като постепенно наложи използването на нови роботи, които ще помагат за грижите за възрастните хора, предаде „Гардиън“.

Разработчиците са съсредоточили усилията си върху прости роботизирани устройства, които ще помагат на възрастните хора да стават от леглото и да се качват на инвалидната количка.

Правителството обаче разглежда по-широк спектър от потенциални приложения на роботите, като наскоро в списъка с приоритетите бяха включени системи, които могат да предвиждат кога пациентите имат нужда да използват тоалетната.

Доктор Хирохиса Хирукава, които е директор на отдела за изследване на иновациите в областта на роботиката в Японския национален институт за напреднали индустриални науки и технологии, заяви, че целта на новите роботи е да намалят работата на медицинския персонал и да повишат автономността на хората, които все още живеят по своите домове.

„Роботиката не може да разреши всички тези проблеми, но тя може да допринесе за преодоляването на някои от тези трудности“, добави той.

Хирукава каза още, че подобни роботи има само в 8% от домовете за стари хора в Япония, отачсти заради високата цена на роботите и отчасти заради „нагласите на някои хора, които вярват, че тези грижи трябва да бъдат осигурявани от човешки същества“.

„Нормално е първоначално да има психологическа съпротива за хората, които получават грижите“, добави докторът.

Изследователският център на Хирукава работи по правителствен проект, който през последните пет години помага на 98 производителя да тества роботи-медицински сестри, като 15 от тях вече са разработили продукти, които са пуснати на пазара.

С цел ограничаване на разходите и сложността на изработка, тези роботи все още не изглеждат като хора и не говорят с потребителите, а използват интелигентни технологии, за да помогнат на хората в конкретни ситуации.

Един пример за това е робот за градска мобилност, чиито сензори разпознават движение по или срещу наклон и реагират съответно с увеличаване на скоростта или включване на автоматични спирачки.

Следващите проучвания включват преносимо устройство, което насочва хората към тоалетната, предвиждайки техните нужди предварително.

 
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ