12-те етапа на професионалното прегаряне

 12-те етапа на професионалното прегаряне

12-те етапа на професионалното прегаряне

Когато кажете на някой, че сте болен или, че сте изморен, вие всъщност не споделяте много информация.

Колко зле се чувствате? Колко сте отпаднали? Хванали сте лека настинка или страдате от сериозно заболяване? Имате малко дете, което не ви оставя да се наспите или просто предната вечер сте прекалили с купона?

Същото е и с прегарянето на работното място. То се проявява в различни степени - от „Нямам търпение да се прибера вкъщи“ до „Имам нужда от дълга почивка, за да преосмисля живота си.“ Подходящата реакция за всяка една степен на прегаряне е различна.

Как обаче да разберем в кой етап се намираме в момента? Изглежда, че науката може да ни даде отговор. Психолозите Хърбърт Фройденбергер и Гейл Норт са разработили 12-степенен модел на професионалното прегаряне. Това са етапите, очертани от учените:

1. Нужда за доказване и себедоказване                                                                                         

Постоянна демонстрация на способности и качества пред останалите. Обикновено е характерна за най-добрите служители, които посрещат работата и отговорностите с ентусиазъм.

2. Непрекъсната усилена работа

Характеризира се с невъзможност за забавяне на темпото и липса на време за почивка.  

3. Пренебрегване на лични потребности

Симптомите са неспокоен сън, нередовно хранене и липса на социално взаимодействие.

4. Пренебрегване на конфликтите

Решението на проблемите се отлага във времето. Етапът се характеризира с чувства на страх, нервност и паника.

5. Преоценка на ценностите

Рязка промяна в ценностната система. Приятелите и семейството остават на заден план, а хобитата са изоставени. Фокусът е изцяло върху работата.

6. Отричане на възникващи проблеми

Характеризира се с цинизъм, агресия и занижена толерантност. Социалните контакти стават все по-трудни, докато колегите и партньорите започват да се възприемат като глупави, мързеливи, взискателни или недисциплинирани. Като причина за новите проблеми се възприема недостига на работно време, а не промените в живота.  

7. Емоционално отдръпване

Социалният живот е ограничен до минимум или е напълно несъществуващ. Характеризира се с нужда от средства за облекчение на стреса(алкохол, медикаменти/наркотици).  

8. Необичайни промени в поведението

Сериозни поведенчески промени, които притесняват семейството и приятелите.

9. Деперсонализация

Загуба на усещане за собствена ценност и значимост. Пълно незачитане на останалите. Липса на собствени нужди. Появява се риск от самоубийство.

10. Вътрешна празнота

Усещане за вътрешна празнота, която се запълва с наркотици, алкохол, секс и други.

11. Депресия

Усещане за загуба на смисъл от живота. Бъдещето изглежда мрачно и тъмно.

12. Пълно прегаряне.

Може да включва пълен умствен и физически срив. Нужна е медицинска намеса.

Както виждате, симптомите на професионалното прегаряне варират от леко неразположение, през тревожни промени в поведението(които най-вероятно срещате всеки ден на работното място) до пълен колапс.

Всички искаме да избегнем най-тежките етапи, но за целта трябва да обръщаме повече внимание на най-леките симптоми, вместо да ги пренебрегваме, мислейки, че те са естествена част от професионалния живот.

В края на краищата, всяко тежко състояние се лекува по-лесно, когато е уловено в начален стадий. Не игнорирайте ранните предупредителни знаци, защото си мислите, че са безвредни. Ако не вземете мерки навреме, те могат да се превърнат в далеч по-сериозни проблеми, които да застрашат дори вашия живот.

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ