Толкова ли е трудно да сме екип?

Толкова ли е трудно да сме екип?

Толкова ли е трудно да сме екип?

„Защо е толкова трудно за хората да се разбират с другите и да работят добре в екип?“. Този въпрос е бил поставен пред потребителите на американския сайт за споделяне на опит и съвети Quorа.

От Inc.com цитират отговора на Тоби Ръсел, главен изпълнителен директор на Shift:

Добрите екипи имат в състава си хора с разнообразни умения и способности, както и с различен професионален опит, които подхождат към работата по уникален начин. Обратната страна на тази монета е, че когато на едно място са събрани хора с крайно различен мироглед, ценности и виждания за работата, постигането на добър синхрон и ефективна работа в екип се превръща в истинско предизвикателство. Когато обаче това препятствие бъде преодоляно, вие получавате истински ефективен тим, който е нещо много по-голямо от отделните му членове.

Когато хората споделят обща визия и преследват една цел, работата в екип става значително по-лесна. В тези случаи всеки служител изпълнява ролята си по начина, който смята за най-добър, и допринася за общи успех с уникалните си качества, умения и способности. Когато екипът в екипа няма подобно разбирателство, ситуацията бързо девалвира до пълен хаос, при който всеки работи по различни проблеми и фокуса е насочен върху индивидуалния статус на служителя в групата(неговото его), вместо върху общото благо.

Научих този урок на сравнително ранен етап на в моя живот – когато бях гребец в моя училищен отбор. По това време много бързо осъзнах, че осемте гребци, които работят заедно на 90% от капацитета си, всъщност се движат много по-бързо от отбор от осем индивидуалисти, които дават 110% от себе си. Гребането е страхотен пример за това колко важна е ефективната работа в екип, тъй като то поставя човек в ситуация, в която той наистина не може да постигне нищо, ако разчита само на себе си. Не можете да повдигнете лодката и да я носите на рамене, не можете да я насочвате без чужда помощ и не можете да я задвижите, ако другите не гребат заедно с вас. В гребането всичко опира до синхрон.

Има множество фактори, които могат да доведат до това един екип да изгуби от поглед по-голямата картина: разногласия относно преследваната цел, промяна в обстоятелствата, промяна в състава на екипа и тн. Всичко това може да създаде нови трудности и препятствия, които спъват работата на екипа.

Решението на този проблем преминава през постоянното акцентиране върху общите цели и ръководните принципи, върху които е изграден екипа.

................

Редактор: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ