10 важни въпроса преди да назначите адвокат за малкия бизнес

10 важни въпроса преди да назначите адвокат за малкия бизнес

10 важни въпроса преди да назначите адвокат за малкия бизнес

Добрият адвокат за малкия бизнес е и консултант. Когато фирмата го търси, тя трябва да избере личност, на която да може да има напълно доверие.

Как да стане ясно дали човекът отсреща с диплома по право е подходящ?

Тествайте го със следните 10, ключови въпроса:

1. "Колко опит имате в моята индустрия?" Проблемите на интелектуалната собственост, франчайз споразуменията и договорите за услуги изискват специфични познания, които се добиват с практиката. Открийте адвокат, работил с компания с бизнес, подобен на вашия.

2. "Какъв е подходът ви към разрешаването на проблеми?" Открийте колко от времето си адвокатът отделя за съдебни битки и колко посвещава на работата като посредник в спорове. След това решете с кой от двата подхода се чувствате по-комфортно. Понякога високо ефективни в съда адвокати трудно помагат в решаването на казуси без да се стига до съдебната зала.

3. "Ще има ли и друг, който ще се занимава с работата ми?" Някои от адвокатите възлагат ангажиментите си на т.нар. паралегални лица - техни експертни помощници. При обслужването на малкия бизнес се случва тези помощни лица всъщност да поемат по-голямата част от задълженията на адвоката. Когато се налага да обяснявате нещо на адвоката си, а след това и на помощника му, може да изгубите пари. Съобщението може да се размъти и обърка във времето.

Част от работата по делата на фирмата ви със сигурност може да се делегира. Уверете се обаче кой точно с какви задачи ще се заеме, когато го наемате.

4. "Имате ли клиенти, от връзката с които може да възникне конфликт на интереси?" Попитайте дали адвокатът работи с ваши конкуренти или бивши бизнес партньори. Ако има такива сред клиентите му, може да възникнат проблеми и да не се чувствате комфортно да споделяте важна бизнес информация със защитника си.

5. "Колко дълго ви отнема обикновено, за да се свържете обратно с клиента си?" Уверете се, че ще бъде адвокатът ви лесно достъпен и плезен, като го попитате след колко време той или тя ще отговори на обаждането ви. Понякога се случва фирмата да трябва да се свърже с помощника му, след което да мине седмица, преди да установи директен контакт с него.

6. "Как обикновено комуникирате с клиентите си?" Някои предпочитат да отвръщат по електронната поща или телефона. Други обичат повече офис срещите лице в лице.

7. "Как таксувате?" За да избегнете изненади, когато фактурата за адвокатските услуги пристигне за първи път, открийте за какво точно ще плащате. Някои адвокати пишат фактури за работа от десетина минути. Други няма да ви вземат нищо за среща от повече от час. Освен това, попитайте как се подхожда при други разходи като например проучвания  и работа на помощниците.

8. "Има ли начин да се намали цената на услугата ви?" Не се обезкуражавайте, когато ви станат ясни високите такси. Попитайте дали има начин да ги намалите, имайки предвид, че сте малка фирма. Съветът е на Ан Арбър Мич – адвокат и автор на книга по темата от САЩ. Тя посочва следният пример: може да е възможно да спестите пари, като вие сами оформяте документи или пишете обобщения за съдебни и законови събития, свързани с фирмата ви. Ако адвокатът не желае да се откаже от някои от тези неща, може да означава пред вас вдигане на червен флаг, казва тя.

9. "Член ли сте на някаква специализирана асоциация?" Искате адвокат, осведомен за последните юридически и бизнес въпроси. Запитайте дали той или тя принадлежи на групи като местни асоциации, търговска камара. Дали е консултантнт към борда на директорите на малък бизнес. Проблем на соловите практици е, че понякога се превръщат в „отшелници“ и не са много социални в юридическия си свят. Бизнесът има нужда от някой, който е наясно какво се случва.

10. "Препоръчвате ли други адвокати?" Трябва да бъдете наясно дали адвокатът ви би желал да ви свърже с друго колеги по специализирани въпроси, в които няма опит. От страх, че ще изгубят клиента някои професионалисти не го правят, дори да не могат да дадат експертиза по въпроси като данъчното законодателство например.

От материал на Джейн Портър в списание Entrepreneur

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ