Китай влезе в конкуренция с Европа за доставки на втечнен газ от САЩ

Китай влезе в конкуренция с Европа за доставки на втечнен газ от САЩ

Китай влезе в конкуренция с Европа за доставки на втечнен газ от САЩ

Конкуренцията между европейски и китайски енергийни компании за договори за доставка на втечнен природен газ (LNG) от САЩ подкрепя инвестициите в експортно ориентирани проекти. Така през последните седмици американският износител на LNG Cheniere подписа 15-годишен договор за доставка с норвежката Equinor и споразумение за повече от 20 години с китайската ENN.

Rival Venture Global LNG пък сключи 20-годишна сделка с германскатаа SEFE, докато френската TotalEnergies плати 219 милиона долара за дял в терминал в Тексас, изграден от NextDecade, пише Financial Times.

Заедно Европа и Китай представляват близо 40% от договорите за LNG в САЩ, сключени от началото на 2021 г. до края на юни 2023 г., според S&P Global Commodity Insights. За американските компании това е от полза, защото наличието на големи клиенти от две различни икономики намалява рисковете им, коментира анализаторът на S&P Майкъл Стопард.

Дългосрочните договори осигуряват на производителите на LNG финансиране за създаване на нови проекти, които ще увеличат доставките им. Анализатори изчисляват, че това ще позволи на много страни, включително развиващите се страни, да купуват повече природен газ в бъдеще и постепенно да се откажат от въглищата.

„Новите обеми са добри за пазара, а новите сделки позволяват изграждането на нови експортно ориентирани проекти за втечнен природен газ“, пише Синдре Кнутсон от Rystad Energy.

В същото време пазарът в момента изпитва недостиг на втечнен природен газ. Това  ще отнеме време, защото повечето от планираните нови мощности в САЩ ще започнат да работят едва в средата на десетилетието.

Европейските купувачи често се притесняват да сключват дългосрочни споразумения за покупка на газ, тъй като Европа активно декарбонизира своята икономика. В отговор американските доставчици са започнали да включват клауза в договорите си, която позволява стоките да бъдат пренасочвани към трети страни, отбелязва Financial Times.

Въпреки това американските компании изразяват увереност, че търсенето на LNG в Европа ще продължи. Според търговския директор на Cheniere Анатол Фейгин вносът на LNG в Европа ще бъде постоянно висок, „въпреки реториката за нулеви емисии“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ