Три сектора в България имат най-голям потенциал за въздействие върху изменението на климата чрез устойчиви инвестиции

Три сектора в България имат най-голям потенциал за въздействие върху изменението на климата чрез устойчиви инвестиции

Три сектора в България имат най-голям потенциал за въздействие върху изменението на климата чрез устойчиви инвестиции

SeeNews представя първия си ESG доклад за България

Инвестции в три сектора – недвижими имоти, информационни технологии и телекомуникации – имат най-голям потенциал да окажат благоприятно влияние върху климатичните изменения и да утвърдят българската ­икономика като устойчива, в съответствие с новата таксономия на ЕС за устойчиви инвестиции. Това показва анализът на бизнес и новинарска агенция SeeNews, която публикува първия си доклад в сферата на ESG политиките в България. На база на специално разработена методология, агенцията анализира потенциала на България да превърне икономиката си в устойчива, измерено спрямо критериите, определени в таксономията на ЕС. Потенциалът на страната ни е съпоставен и с този на съседките ни Румъния, Сърбия и Гърция, както и с този на Хърватия.

Сектори, които вече се квалифицират като устойчиви и потенциално допринасящи за смекчаване на изменението на климата според таксономията на ЕС, формират 43.4% от националната брутна добавена стойност (БДС) на България през 2020 г. От тях, недвижимите имоти, информационните технологии и транспортът формират най-голям дял от устойчивата БДС и са разглеждани като сектори с най-голям потенциал за инвестиции с бърз едновременен ефект върху икономиката и измененията на климата.

Какво всъщност представлява таксономията за устойчиви дейности на ЕС?

Все по-голям брой компании предоставят ESG доклади на доброволни начала. За да гарантира, че спазването на разпоредбите за ESG ще се превърне в незаменим елемент от корпоративните външни комуникации, заедно с финансовата отчетност, Европейската комисия въведе таксономията за устойчиви дейности. Тя има за цел да бъде първия единен и надежден стандарт за привеждане на всички дейности на бизнеса в съответствие с целите на ЕС за неутрална по отношение на климата икономика. Критериите залегнали ва таксономията за всяка индустрия спомагат за дефинирането на икономически дейности, които се считат за екологично устойчиви. Това дава възможност на инвеститорите да пренасочат своите инвестиции към по-устойчиви технологии и стопански дейности.

“ESG не е просто най-новата модна дума в глобалния корпоративен свят, а жизненоважен набор от политики, който гарантира, че бизнесът работи по устойчив начин. Частният сектор играе важна роля в обществото и има отговорности към широк кръг от заинтересовани страни и затова анализът на устойчивостта на корпоративните дейности придобива все по-голямо значение,” посочва Лилия Горанова, която ръководи отделът за бизнес анализи и проучвания на SeeNews.

Пълния анализ можете да намерите с новия на сп. Мениджър, който в момента е на пазари или тук

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ