Комплекс Синевир - там, където камъкът среща водата

Комплекс Синевир - там, където камъкът среща водата

Комплекс Синевир - там, където камъкът среща водата

Защо е необходима промяна в архитектурата?

Тази статия е за тези, които искат да знаят повече! В нея няма да срещнете думи без съдържание, с цел реклама. Тя ще ви даде богата информация как се ражда един проект и защо този проект е такъв, какъвто е! Ще погледнете през очите на твореца и ще влезете в „кухнята“ на инвестиционното проектиране.

Моята цел днес е вие да възприемете архитектурата по различен начин и да разберете повече за нейната роля във вашия живот. Няма да ви говоря за строителни материали и строителни практики, за които има достатъчно достъпна информация. Днес ще ви говоря за важните неща в архитектурата. А това, което най-вече искам днес с вас да направим е да си отговорим на един много важен въпрос:

Можем ли да живеем както искаме или трябва да живеем както можем?

Необходимо е да започна с някои фундаментални неща, които ще положат нужната основа.

Планирането на средата, в която живеем е от огромно значение, дали хората ще водят пълноценен живот. Много от вас дори не са се замисляли колко голяма роля има архитектурата в нашите житейски избори. До голяма степен ние сме се адаптирали към домовете си, работните места и често не обръщаме внимание, дали тяхното проектно решение е в синхрон с нашия начин на живот. Дори голяма част от строителните предприемачи често изграждат недвижимите имоти по един и същи начин, защото „такива имоти се купуват“. А потребителят купува тези недвижими имоти, защото такива се предлагат. В което на пръв поглед не изглежда да има някакъв проблем, но дали наистина е така?

Какво всъщност е архитектурата?

Архитектурата на една сграда далеч не е една красива фасада, макар тя да е първото нещо, което вие бихте харесали или не и което ще повлияе на вашия избор. Архитектурата е много повече! Тя е наука, която, чрез похватите на изкуството, проектира средата, в която човекът да живее и функционира по възможно най-добрия начин, в съответствие с неговите житейски потребности. Архитектурата не е само в сградата, а и във всичко около и извън нея.

До тук нещата изглеждат много ясни и далеч не толкова сложни, но дали на практика постигаме тази цел? Дали в надпреварата с времето, при изпълнение на поредния инвестиционен проект, ние архитекти и инвеститори не сме загубили вярната посока?

Какво се обърка?

Много от вас ежедневно имат трудности, които преодоляват в своето жилище и извън него. А може би имате и много потребности, дори мечти, които отдавна сте забравили, защото вече сте се изморили да се борите за тях? А дали те не биха направили живота ви много по-пълноценен, а вас много по-щастливи? И дали вашата вътрешна хармония няма да има и икономически измерения, като ви направи много по-мотивирани, работоспособни и вдъхновени? Може би в момента се питате каква е връзката между архитектурата и вашите избори в живота? Ще ви дам един пример – можете ли да пуснете децата си навън, да играят свободно без да се притеснявате за тяхната безопасност? И ако можехте, дали нямаше да имате повече свободно време за себе си - да спортувате, да рисувате, да започнете ново хоби или просто да прочетете много нови хубави книги? Това е само една от многото житейски ситуации, при която вашата „свободна“ воля на избор е зависима от архитектурата!

Какво направихме ние?

Един ден решихме да спрем и да се огледаме - докъде сме стигнали, какъв е плодът на нашия труд. Дали това, което правим е точно това, което трябва да правим? Нека да си припомним основната цел на архитектурата – да проектира и изгражда среда, в която човекът може да живее пълноценен живот, съгласно неговите потребности. На вид проста и ясна задача, която сме решавали стотици пъти. Но правилно ли сме я решавали? Архитектурата от десетилетия насам функционално не се е променила съществено, а съвременният човек и неговият начин на живот са вече много различни. Дали ние архитектите вървим достатъчно бързо заедно с промените?

И решихме да се върнем в самото начало - какво всъщност е пълноценен живот и какви са потребностите на съвременния човек?

Така започна всичко!

Първо трябваше да се допитаме до хората. Направихме анкета, в която ние задавахме въпроси, а хората ни отговаряха

 – „Искате ли да направим така?“

-  „Би било много хубаво, но можете да направите и това!“

В продължение на няколко години нашият екип направи задълбочен анализ за живота на съвременния човек и тенденциите за неговото развитие. На база на всички данни, които събрахме, изготвихме множество проектни решения и правила, на които оттук нататък ще отговарят нашите проекти. Основната ни цел беше да създадем среда, в която хората да могат да живеят пълноценен и здравословен начин на живот. Тези правила обединихме в три принципа, които нарекохме „Трите принципа на Конструктив – Функционалност, Генетика и Екология“.

Функционалност – сградите се проектират по начин, който отговаря на потребностите на съвременния човек и неговия начин на живот.

Генетика – сградите се проектират по начин, който позволява на хората да имат непосредствена и постоянна връзка с естествената им среда на обитаване. Милиони години еволюция са закодирали в човека неразривна връзка с природата. Изолирането ни от нея в „стерилната“ градска среда води до негативни последствия върху нашето физическо и емоционално здраве!

Екология – сградите се проектират по начин, който позволява на хората лесно да полагат грижи за опазването на околната среда, на нашия единствен дом -  планетата Земя.

Архитектурата трябва да придава на нашия живот материята, в която да го живеем такъв, какъвто го искаме!

До тук всичко изглежда много теоретично и може би до известна степен неясно. Затова искам да ви представя един от проектите, които се проектират и ще бъдат изградени въз основа на Трите принципа на Конструктив. Ще го представя по начина, по който го създадохме!  

Проектът, който постави на чертожната дъска не стени и колони, а самия човек!

Сега ще започнем заедно с вас да проектираме. Никак не е трудно и ако се замислите сте го правили много пъти, когато е трябвало да се намесите в подредбата на вашия дом. Но днес ще е малко по-различно. Единствено ще ви помоля да се освободите от стереотипи и да се съсредоточите върху живота, който искате да имате.  

На първо място във всяко едно начинание, така и в инвестиционния проект, е идеята за това, което искаме да направим – основната концепция. После тази концепция заедно със всичките ѝ елементи се описва подробно в така нареченото задание за проектиране. Аз няма да фокусирам вашето внимание върху него, защото заданието за проектиране само по себе си е много обемен и сложен документ, изпълнен със специфични данни и параметри за всеки елемент на строежа. Днес ще фокусирам вашето внимание към най-важната част от него – основната концепция. Как ще я осъществим е по-лесната задача!

В настоящата статия, поради нейното естество, не са приложени голяма част от графичните материали на КОМПЛЕКС СИНЕВИР. С тях можете да се запознаете в отделна презентация на нашата корпоративна страница

Симбиозата между различните функции

Случвало ли ви се е след тежък изморителен ден да искате да излезете в парка с приятели, да се насладите на залязващото слънце на чаша вино или да се разтоварите с любимия си спорт? Случвало ли ви се е да се опитвате да балансирате между ангажиментите си, но всичко да коства толкова много време? Често не успявате да се справите, защото трябва да посетите различни локации в натоварения трафик. И тогава нещата, които искате, отстъпват пред тези, които трябва да направите. Отказвате се да спортувате, да почивате ефективно, да излезете с децата и ежедневието ви се превръща не в това, което бихте искали да бъде. Времето отминава, а вие продължавате да изпускате толкова много възможности.

Какво можем да направим?

Нека тогава да съберем всичко необходимо на едно място! Спортни зали, хранителен магазин, бутикови магазини, заведения за хранене, аптеки, стоматологичен кабинет, салони за красота, детски заведения, офиси и всичко това, от което имате нужда, можете да го имате на пет минути от вашето вкъщи.

А сега нека внимателно да подредим тези различни по своята същност функции.

Първата и най-важна зона е жилищната. Трябва да имаме предвид, че тя обхваща еднофамилни къщи и многофамилни кооперации, които функционират по различен начин. Жилищната зона ще заеме най-високото и най-тихото място в терена. Така ще осигурим нужното спокойствие на живущите. Обществената зона ще заеме най-комуникативното място. В землището на с. Герман предстоят няколко немалки строителни инвестиции и нашата зона за обществено обслужване ще заеме удобно място на една от основните комуникационни връзки към новите обекти. По този начин общественото обслужване ще бъде икономически обезпечено и печелившо.

Двете зони имат различен режим и динамика на функциониране. Тук идва ролята на вътрешната паркова среда, която разположена между жилищната и обществената част, ще бъде естествен буфер между тях и събирателен център за хората. С определянето на отделните зони се определят и главните комуникационни връзки, контролът на достъп между отделните структури и връзките с външната градска среда.

Общността

Ще се спра съвсем накратко върху явлението „затворени комплекси“. Има много противоречиви мнения „за“ и „против“ тях, но нашето наблюдение е, че те стават все по-предпочитани. Основните предимства на този тип жилищна среда е сигурността, която предлага и общността, която се оформя в нея. Много често наши клиенти ни споделят, че са искали да си закупят парцел за къща в близките до София градове или села, но две неща са ги спирали. Едното е трудностите при изграждането на захранващата външна инфраструктура за отделен имот и липсата на общност. Общността е много важен фактор за избор на средата, в която искаме да живеем. Това са хората, с които ние ще общуваме ежедневно.

Планировка на сградите

Идва ред на планирането на отделните сгради във всяка от зоните. Тази част е вече доста по-трудна, защото е необходимо да се съобразим с даденостите и факторите на терена, затова нека да ги разгледаме преди да пристъпим към проектирането на ситуационния план.

Изложението – Изложението е важен фактор при ориентирането на сградите. Както пише в нашите книги - южното и източно изложение са най-благоприятни. Но дали това важи при всички житейски ситуации? За нашите географски ширини топлите и слънчеви месеци са много повече от студените и мрачните. Затова трябва да мислим както за ослънчаването на сградите, така и за слънцезащитата. Отделно от това различните помещения имат различен начин на функциониране. Например разположението на спалните зависи от дневния режим на обитателите и нерядко северната посока за тях се оказва предпочитана, особено през летните месеци. Северната посока е препоръчителна също за кабинети, ателиета за творческа дейност и други подобни. Също така трябва да се има предвид, че естественото проветряване на жилището е по-добро, когато има изложение на две и повече фасади. Това е препоръчван похват, когато застрояването го позволява. За детските стаи се препоръчва по ослънчените посоки, защото децата растат и имат нужда от повече светлина.

С това искам да ви обърна внимание, че всяка географска посока има своите предимства и върху тях трябва да се гледа комплексно.

Релеф - Теренът на СИНЕВИР е с видима денивелация. За разполагане на сградите на общественото обслужване тя се оказва много голямо предимство. По своето естество тези сгради са широкоплощни и възможността да ги впишем и слеем с терена е от голямо значение. Така те няма да доминират над другите и няма да ги засенчват. Отделно от това голяма част от озеленените им покриви ще станат част от парковата среда.

Съществуващата ВДР (висока дървесна растителност) – Някои от нашите колеги – строителни предприемачи, виждат в запазването на съществуващата ВДР повече проблеми, отколкото предимства. Запазването и съобразяването на строежа с налична растителност в повечето случаи оскъпява строителната инвестиция.

 Но сега искам да си представите уханието на липовия цвят, песента на птиците, които са свили гнезда в дърветата, играта на сенките и шумоленето на листата! Затова често казваме „Дърветата продават сградите“.

Панорамната гледка - Теренът на СИНЕВИР се намира на естествен хълм и е отделен от градската среда от малка рекичка и отводнителния ръкав на язовир Панчарево. От площта на целия комплекс, дори от първите етажи на голяма част от сградите се открива невероятна гледка към София, Витоша, Лозенска и Стара планина. Панорамната гледка няма да бъде закрита от евентуални бъдещи строежи, поради разположението на комплекса и поради предвижданията на Общия устройствен план.

Комуникационен достъп – Хоризонталните и вертикални комуникации на всяка строителна структура са нейната „кръвоносна система“. Правилното им проектиране е основен фактор за правилното им функциониране. Затова върху комуникациите се отделя много голямо внимание. Едно важно проектно решение за СИНЕВИР е строгото разделяне на пешеходните и автомобилни пътища.

Когато погледнем комплексно върху факторите, които току-що изброих се оказва, че разполагането и ориентирането на отделните сгради е малко по-сложен процес, към който трябва да се подходи много внимателно, да се разработят достатъчно много варианти и да се отдели достатъчно време за анализи.

Нека ви представя вече готовия и така наречен ситуационен план.

Общественото обслужване – Както споменах по-горе, сградите на общественото обслужване заемат най-комуникативното и най-ниско място в терена, разположени с непосредствен достъп от кръстовището. Така те се вписват естествено в съществуващия релеф и не доминират над околното застрояване.

Кооперациите -  Забелязахте тяхното разположение. Те са ориентирани диагонално една спрямо друга. Това чудесно проектно решение със сигурност сте го срещали и друг път. По този начин фасадите не са разположени една срещу друга и пред всяка от тях се открива просторна гледка. Изложението им към междинните географски посоки допринася всяко помещение да не е прекалено засенчено или прекалено ослънчено. Всяка кооперация има директен, самостоятелен достъп от уличната мрежа.

Къщите – Къщите не са свободностоящи (свързани са по двойки или тройки) и ще ви кажа защо. Когато разположим една къща в средата на нейния парцел винаги към страничните му граници се образуват две по-тесни ивици от дворното пространство. Ако съберем на едно място тези ивици, площта от двора става много по-функционална, а разстоянието между свободните фасади двойно по-голямо. В този случай много е важно при калкана да се изпълни специфичен детайл, който да осигури висока звукоизолационна защита между отделните имоти.

Подземните улица – Не мога да скрия удовлетворението, което изпитвам от това проектно решение. Нека първо да ви провокирам! Някои от вас може би си спомнят като деца как са играли до късно под звездите, как са седели по тротоарите под уличните лампи и са слушали песента на щурците. Спомняте ли си как сте бродили и играели свободно в целия град? Можем ли днес да си позволим да дадем тези спомени на нашите деца?!

Може би вече започнахте да разбирате, че архитектурата не започва от чертожната дъска, а от самия човек!  

Естествено вие трябва да стигнете до вашия дом с автомобил, което е безспорно предимство. Затова създадохме подземните улици! Отделихме голямо внимание за тяхното проектиране. За да избегнем усещането, че се движите в тунел, осигурихме естествено осветление и естествено озеленяване в тях. Предвидихме и пешеходни тротоари при нужда. Цялата територия на комплекс СИНЕВИР е пешеходна. Сякаш вашето вкъщи се намира в огромен парк с алеи.

Общите части са също част от нашия дом

Какво всъщност се случва в така наречените общи части? Много от вас сигурно сега ще си представят как набързо минават през коридор, за да отворят вратата на своя дом. Но дали може да е по-различно и нашият дом да е много повече? Както споменах по-рано, архитектурата е всичко вътре, но и всичко навън!

Навън – Нека отново да ви провокирам! Можете ли да си представите топла лятна нощ в парка? От близкия магазин сте си взели любима напитка и сте се настанили удобно на дървените подиуми под клоните на старите липи. Небето е ясно, звездите се появяват една по една. Нощните светлини се запалват и плахо надничат под избуялите храсти. Децата са насядали изморени по тревата. Изведнъж сцената в парка се огрява в дискретна светлина и вие долавяте тихите звуците на инструментална музика, придружена с песента на щурците.  

А дали да не си представим свежа пролетна утрин? Вие се събуждате от проблясъците на сутрешното слънце и хладният въздух изпълва стаята. Поглеждате през прозореца - всичко е обляно в зеленина. Имате един час преди да тръгнете на работа и се приготвяте за сутрешния си джогинг. Излизате от вашето вкъщи и тръгвате по алеите между къщите и дърветата. Не си вземайте вода - навсякъде по алеите има достатъчно чешми.

Заедно можем да опишем много житейски ситуации и същите да облечем в материята, която да ни позволи да ги преживеем по този начин. Проектирайки архитектура, ние проектираме събития!

На всички тези озеленени и прекрасни пространства трябва да им предадем и функция, която да позволи на хората различни активности. Детски площадки, водни площи, дървени подиуми за пикник и почивка, места за сядане, сцена за изяви на млади таланти, тенис маси, чешми с питейна вода, достъп до санитарни помещения ..... Този списък вече е направен и основата за него е начинът, по който искаме да живеем.

Отвътре – А, какво се случва отвътре?

Общите части могат да има много функции и да не са само за комуникационен достъп до нашия дом.

Ще ви разкажа какво забелязах преди няколко години. Може би си спомняте тогава, когато много хора бяха принудени да работят за дълъг период от време от своите домове – така наречения Home Office. Тази тенденция така или иначе се беше появила и в момента продължава своето развитие. Тогава забелязах, че във вътрешните дворове на няколко комплекса много хора излизаха на двора с лаптоп, за да работят навън сред хора. Изолацията ни за дълъг период от време не се отразява добре на физическото ни и емоционално здраве, което може да рефлектира и на взаимоотношенията ни в семейството и върху качеството на работата ни. Така в нашия колектив се зароди идеята да придадем множество функции на общите части – както вътре, така и навън. Направихме общите части просторни, с много озеленяване, с места за сядане и кътове за деца. Всичко това подредихме в красив интериор. Планирането на нашия дом трябва да следва нашите потребности.

Съвременните технологии и нововъведения

Говорим за живот в синхрон с природата и много често хората смятат, че  този начин на живот противоречи на съвременните технологии. Това съвсем не е така, дори напротив! Съвременните технологии могат много да допринесат да живеем по-добре и най-вече да имаме много повече свободно време, което да използваме пълноценно, включително и сред природата. Тази тема е изключително дълга, но аз ще засегна само някои от по-важните решения, които приложихме в СИНЕВИР.

Смарт управление -  Едно от най-важните технологични въведения в комплекс СИНЕВИР е неговото управление чрез взаимно свързани смарт системи. Парковото осветление, напоителните системи, контролът на достъп и цялото функциониране на общите части на комплекса е програмирано. Автоматизираните системи облекчават и значително подобряват управлението, като елиминира фактора „човешка грешка“. Естествено част от дейностите трябва да се правят ръчно от опитни специалисти, като например поддръжката на зелената система.

Но как пряко би повлияла една автоматизация на вашия начин на живот? Ще ви дам един пример. Днес очаквате пратка от куриер. Опитвате се да съчетаете работните си ангажименти с времето на доставка и това ви внася допълнително напрежение. Как по-различно би могло да бъде? Можете спокойно да отидете на работа, а когато куриерът е пред входа на комплекса, вие отваряте персоналния си куриерски шкаф през вашия мобилен телефон. Когато се върнете от работа, пратката ви чака в този шкаф.

Инсталацията за смарт управление на домовете дава все повече възможности и става все по-достъпна като цена. Тази система  дава условия на съвременния човек да планира много по-лесно ангажиментите си и да се възползва от все повече възможности.

Възобновяеми енергоизточници и екология – Около нас съществува безплатна свободна енергия. Колко хубаво би било да я ползваме, нали? Все повече трябва да се замисляме и над влиянието, което ние хората оказваме върху околната среда. В концепцията на СИНЕВИР огромна част заемат технологиите и съоръженията в тази насока. Използването на фотоволтаични системи, ветрогенератори от ново поколение, контейнери за разделно събиране на отпадъци, използването на дъждовната вода за поливни нужди, използването на естествени материали за строителство до колкото това е възможно и други мероприятия са нашият и вашият принос в опазването на единствения дом, който имаме – планетата Земя!

Отношението към прилежащата градска инфраструктура

Вече споменах на няколко пъти, че нашето вкъщи е всичко вътре, но и всичко отвън. Нима усещането да влизате във вашия дом през неугледна и лошо поддържана инфраструктура е без значение? Ако можехме да реновираме целия град бихме го направили, но това е извън нашите възможности и законови права. Но можем друго! Можем да поправим всичко около СИНЕВИР, което законът ни позволява. И във връзка с това, какво е важно да знаете?  

Може би сте приели градската улична мрежа като едно необходимо съоръжение за транспорт на хора и коли. Често дори градостроителите не обръщат достатъчно внимание на този градски елемент и резултатът е това, което често виждаме – улично платно 6,00 м. и два тротоара по 1,50 м. За какво ни е повече, може би ще си кажете? Но както вече усещате днес нещата изглеждат различно.

Нека сега да си представим улица с велоалея и широк тротоар, а между тях зелена ивица с висока растителност и дървета. Тази зелена ивица е много важна. Тя е първата линия на защита на пешеходците и жилищния комплекс от фините прахови частици на градската улична мрежа. Отделно от това ще е изключително приятно да вървите сред зеленина. В самия терен се проектира втори зелен пояс пред самите кооперации. Плътното озеленяване, особено от иглолистни дървета, по периферията на СИНЕВИР го защитава от замърсяванията на градската среда. Много медицински проучвания от години сигнализират за многократното увеличаване на автоимунните заболявания и алергиите поради мръсния въздух. Архитектурните решения в случая могат да имат голям положителен принос.

Вторият принцип на Конструктив – Генетика засяга именно този проблем. Този принцип обединява проектни решения, които позволяват на хората да живеят в по-чиста и естествена среда.

Къщите

Планировката на жилищата

Къщата! Мечтата, може би, на много от вас. Има нещо много важно, когато говорим за къщата и без което тя се превръща в един мезонет. Това е нейният двор! Ако живеете в къща, то вие живеете на двора. Ще искате да готвите, да се храните, да почивате, да спортувате или да работите именно там. Но също така ще искате вашият двор да си бъде ваш и да ви осигури необходимото уединение. Затова нека заедно да изградим нашата къща.

Първо, да заградим двора с висока ажурна ограда в комбинация с плътно озеленяване, за да си осигурим необходимото спокойствие и уединение. А сега да помислим какво искаме да правим на този двор. Както казах, много от ежедневните ни функции ще искаме да са там. Затова ни е необходима голяма веранда. На верандата ще сложим мека или градинска мебел, където събота сутрин ще закусваме или вечер ще си направим скара на по чаша вино. Явно там ще хапваме често, затова е много важно верандата да е функционално свързана с кухнята. За барбекюто ще направим специално място близо до кухнята, но и отделено от мястото за хранене. А ако завали и не искаме да се прибираме? Тогава нека да покрием верандата, но с плътни и остъклени елементи, за да осигурим достатъчно дневна светлина. 

Говорейки за дворните пространства ще обърна внимание на втория принцип на Конструктив – Генетика. Ще припомня какво означава той – проектиране на средата в пряка връзка с природата. За да бъдем физически и емоционално здрави, на нас ни е необходим постоянен контакт с естествената природа. Не само да правим седмични разходки, а да контактуваме с нея ежедневно. Може би някои от вас са запознати с редица медицински проучвания, които казват, че за да сме здрави ни трябва малко „мръсно“. Затова в двора ще засадим плодни дръвчета и храсти, и ще организираме специално място за зеленчукова градина, за които вие ще можете да се грижите и да практикувате градинарство. Контактът със земята и с естествените алергени в природата е много важен за нашето физическо здраве, а отделно от това е и изключително приятен процес.

Такава тенденция и практикуване на лично градинарство вече има в много европейски държави. Дворното пространство е много важен елемент от къщата и заслужава специално внимание.

Дневният тракт

Така наречения дневен тракт са всички помещения, които главно ползваме в дневния ни режим – дневна, трапезария, кухня и прилежащите към тях помещения. На скицата са изобразени тези функционални зони и тяхната взаимовръзка. Те са разположени в синхрон с нашия начин на живот. Аз ще ви обърна внимание само на най-важните проектни решения. Кухнята трябва да има директна връзка към трапезарията, дневната и към зоната за хранене на външната тераса. Също така, конструктивните елементи трябва да дават възможност кухнята да се отдели от дневната, ако семейството предпочете това. Дневната и кухнята трябва да са разположени разсредоточено, за да избегнем пресичането на ходови линии – тоест да не се преминава през кухнята за дневната и обратно. Практиката кухнята, трапезарията и дневната да са в едно помещение се наложи постепенно в съвременните сгради, поради желанието на семейството да прекарва повече време заедно и в полза на по-доброто използване на пространството. Но въпреки, че са в едно помещение отделните зони трябва да бъдат разположени функционално правилно. Антрето трябва да е достатъчно голямо, за да позволи събиране на повече хора. Често при излизане и влизане цялото семейство се съсредоточава в това пространство. Да не забравяме и позиционирането на мебел за връхни дрехи и обувки.

Складовите пространства

Килерите и складовите пространства са изключително важни. Много често липсата им се подценява, като купувачът решава, че складирането на различните вещи е тема на обзавеждането. Но когато започне този дом да функционира проблемът изниква. В ежедневието си ние ползваме много повече вещи отколкото на пръв поглед си представяме, но ако направим списък представата ни ще се промени. На килерите ще се спра още веднъж, когато стигнем до многофамилните сгради. За къщата ще отбележа само, че е препоръчително на всеки етаж да се осигурят складови пространства за предметите, които ще се ползват главно на този етаж.

Нощният тракт

Нощният тракт по принцип е на втория етаж. Много наши клиенти ме питат защо не правим къщите на един етаж. За съжаление, така наречените устройствени показатели и икономически условия не ни позволяват това. Да се върнем на нощния тракт, който ние разположихме на втория етаж. Всяка спалня трябва да е с площ, която да осигури необходимото обзавеждане, но и да остане необходимото пространство, което ще ни осигури психологически комфорт.

Хоби стаята

Когато правихме нашето проучване, след което стигнахме до Трите принципа на Конструктив, хората ни споделяха, че са мечтаели за неща, които така и не са  практикували, поради липсата на условия. Дали ще се занимавате със своето хоби (дърворезба, рисуване, фотография и т.н.) или ще си направите стая за спорт или домашно кино, тази допълнителна функция ще допринесе за вашия пълноценен начин на живот. Затова в къщите осигурихме допълнителна стая и я нарекохме – Хоби стая. Разположихме я в сутерена, където винаги остава неусвоена площ, а много важното нещо, което направихме е да осигурим на помещението и естествена светлина чрез моделиране на терена.

Паркирането

Съвременният начин на живот е доста динамичен и все по-често семействата имат нужда от минимум два автомобила. За съжаление организацията на градския транспорт в София не е добра, което е още една причина за нуждата от личен транспорт. Затова за всяка къща осигурихме гараж, в който свободно и независимо да могат да паркират два автомобила и мотор. Осигурихме и необходимото пространство за свободно и лесно паркиране на няколко велосипеда. Отново в контекста на първия ни принцип Функционалност ще спомена, че когато можем лесно да паркираме нашия велосипед, тогава ще го ползваме и много по-често.

Една къща винаги е много по-трудна за проектиране от жилищната кооперация, защото тя със своята площ има претенции да даде на своите обитатели много повече функции. Има още много проектни решения, които са важни за къщата, но форматът не ни позволява да разгледаме цялата архитектура. Нека сега да се спрем на многофамилните жилищни сгради – кооперациите.

Многофамилните сгради – кооперациите

Много от вас живеят в кооперации и сигурно са запознати с основните им функции и проблеми, с които са се сблъсквали. Ще започнем да ги разглеждаме по етажи. И така, нека да започнем от сутерена!

Паркирането

Сигурна съм, че в момента можете да се сетите за много проблеми, с които вие или ваши познати са се сблъсквали в ежедневието си при ползването на паркоместа или гаражи.

Но нека отново да опишем една житейска ситуация! Представете си, че имате голям автомобил и се връщате с цялото си семейство от зимна ваканция. Паркирате свободно на вашето паркомясто и отваряте спокойно вратите. Разтоварвате цялата си зимна екипировка (ски, сноуборд и т.н.) и удобно го прибирате в склада, който е непосредствено зад вашето паркомясто. Там са складирани и много други вещи, които лесно можете да вземете или да свалите от автомобила. В гаража сте влезли спокойно с багажник тип автобокс, защото има достатъчна височина и не ви се налага до го сваляте навън. Естествено семейството ви има два автомобила, защото начинът ви на живот изисква това, а в нашия гараж са предвидени по минимум две паркоместа за всеки апартамент.

Всичко изглежда много удобно, но дали в повечето домове е така?

Гаражът е помещение, което ползваме ежедневно и неговото проектно решение е важно, повече отколкото може би сте се замисляли. Той може да придобие много по-удобен и приятен вид, с вътрешно озеленяване и приятни пешеходни зони. Излишно е да споменавам и че голяма част от местата за паркиране ще бъдат с осигурено електрозахранване за инсталиране на зарядна станция, а останалите с осигурено кабелно трасе.

Планировката на етажа

Разглеждаме етажите един по един, но те се проектират комплексно, съобразени с вертикалните комуникационни и инсталационни трасета. Сега виждате крайния резултат на един дълъг процес на проектиране и коригиране на множество варианти. Поради това, че комплексът е предназначен предимно за постоянно обитаване, в него са проектирани главно семейни жилища – тристайни, четиристайни и с повече стаи апартаменти.

Предвидени са и известен брой двустайни апартаменти, които също заслужават внимание, но днес ще се съсредоточим към семейните жилища.

Това на което искам да ви обърна внимание са общите части. Както споменах по-горе, общите части също са част от нашия дом и от преживяването, което ще имате, когато се прибирате там.

Представете си как се изкачвате с панорамния асансьор и изведнъж пред вас се откриват светлините на София и тя цялата сякаш е в краката ви. Сякаш в облаците проблясват и светлините на Витоша. Слизате на вашия етаж, преминавайки през просторен коридор с цветя и мека мебел и влизате във вашето вкъщи. Това не е без значение, нали!?

Планировката на жилището

Вече сте си у дома. Влизате в просторно антре, пространствено свързано с дневната. В антрето има голям килер за всичко необходимо за домакинството. Малка масичка за ключове и телефони, много зеленина и простор.

Разпределението и обзавеждането на едно жилище трябва да позволява да извършвате ежедневните си дейности без затруднение. Неговата планировка трябва да следва вашите действия. Голяма част от апартаментите на СИНЕВИР са разположени на първи етаж и имат прилежащо дворно пространство. То също е оградено с висока ажурна ограда. Принципите на вътрешните комуникационни връзки са идентични с тези при къщите.

Планировката на помещенията

Всяко помещение и мебел имат определена функция. Хората често избират своето интериорно решение въз основа на неговата визия. Тя безспорно е важна, но при всички случаи водеща роля има функцията. Какво имам предвид!? Някои от вас сигурно вече са минали през процеса „А, това сега къде да го сложа?“. Тези въпроси трябва да се задават по време на проектирането. Влезли ли сте вече в своя дом, този въпрос ще има незадоволителен за вас отговор.

А какво може да се направи?

Първият ни принцип – Функционалност  има отделен раздел, който обхваща въпросите с обзавеждането. Направихме списък с всички стандартно необходими вещи за едно семейство и подходящите места за тяхното складиране или позициониране.  Започнахме да ги подреждаме и така стигнахме до минимални и оптимални пространства и размери за всяко помещение, както и необходимото за него обзавеждане. Вече сме сигурни, че вашето жилище може да бъде функционално обзаведено, а визията ще изберете сами. Вие като наш клиент ще получите и указания във вид на графична информация със съвети за начина по-който можете да направите вашето функционално обзавеждане.

В контекста на нашите разсъждения нека да разгледаме едно помещение, например кухнята. Стандартно в нея трябва да разположим не много уреди – хладилник, готварска печка, мивка и миялна. Наред с това трябва да имаме работен плот и шкафове, в които да съберем посудата. До тук нещата изглеждат изключително лесни и рискуваме бързо да подминем този елемент от жилището. Но всъщност се оказва, че върху проектното решение на кухнята е необходимо да обърнем много по-голямо внимание. Може да поискаме да имаме хубава кафемашина, скара, тостер, кухненски робот, може би машина за хляб и т.н. Можем да изброяваме много уреди, които бихме желали да ползваме, за да готвим вкусно и интересно. Ако нямаме място за тях, това може лесно да ни откаже да разнообразим нашите кулинарни преживявания. Разположението на тези уреди трябва да е удобно и да не допускаме да се налага да ги местите всеки път, когато се налага да ги ползвате, защото в един момент ще спрем да ги ползваме. Отделно от това трябва добре да съобразим и големината на работния плот, необходимия брой и вид шкафове, в които да съберем посуда и пакетирани храни.

Начинът, по който заедно с вас разсъждаваме е същият, по който ние проектираме. Кухнята не е няколко вида мебели и уреди. Тя е съвкупност от дейностите, които вие ще вършите там.

Всяко помещение, което проектираме е съобразено с неговата функция и необходими мебели. Но колко е това „необходими“? Може би ще си кажете, че за едни хора са необходими по-малко мебели, за други повече. Много често разговарям с нашите клиенти. Някои са живяли в малки жилища, други – в големи. И много от тях, когато са купували своите жилища, не са се замисляли за голяма част от нещата, които днес обсъждаме. Приемат за даденост това, което имат и се приспособяват към тази даденост. Свиквайки с това обстоятелство и погълнати от ежедневните ангажименти те не се замислят за възможностите, които биха имали при една по-добра планировка на техния дом.  

В тази насока искам отново да обърна внимание на килерите. Голяма част от жилищата, които се проектират не разполагат с достатъчно складова площ. Често потребителите обръщат повече внимание на основните жилищни помещения, като начинът за тяхното ползване оставят за етапа на неговото обзавеждане.

Но нека да помислим върху това. Нека да направим списък с всички неща за складиране. Много бързо стигнахме до 4,20 м. необходим фронт за складово пространство при стандартно четиричленно семейство.

Списъкът с всички неща, които трябва да се складираме, може много да ни изненада със своя обем. Пробвайте и вие да направите такъв!

Строителните материали

В началото на статията споменах, че днес няма да говоря за строителни материали. Не че те не са важни, а защото искам да насоча вашето внимание към една друга много важна част на архитектурата – изграждането на идеи. Но колкото и хубава да е една идея тя не бива да се „счупи“! И тук идва ролята на строителните материали. И като архитект, подобаващо е да отделя и няколко реда за тях. Ще насоча вашето внимание към нещо, на което и законът не обръща достатъчно внимание, а именно – звукоизолациите.

Мерките за звукоизолация на сградата са различни, защото естеството на звука/шума е различен. Нека да разгледаме основните.

Изолиране от въздушен шум

Въздушният шум е този, който се разпространява по въздуха - шумът от говора на вашите съседи, прахосмукачката или пералнята им, или звукът на домашното ви кино. Шумът от външната среда, когато той предизвиква у вас дискомфорт, също попада в полезрението на изолациите от въздушен шум. Когато говорим за въздушен шум, нещата са по-сложни. Там не важи правилото – колкото повече, толкова по-добре. Въздушният шум има определени характеристики и тук се намесват специалистите по звукоизолация и акустика. Проектират се индивидуални детайли, които съчетават различни материали с различна структура в един композит. Но най-общо казано въздушният шум се изолира с „маса“. В сградите има някои слаби места, на които трябва да се обърне особено внимание и това са инсталационните шахти. Те са прекрасен проводник за въздушен шум поне от няколко етажа. Затова те се звукоизолират при всяка етажна плоча.

Изолиране от ударен шум

Ударният шум е този, който се произвежда от удар върху твърда повърхност и се разпространява по конструкцията на сградата. Всеки удар (ходенето с токчета, хвърлянето на играчки по пода и т. н.) върху твърда повърхност поражда вибрации в нея, които се разпространяват в конструкцията на сградата, а оттам във въздуха и вие ги чувате. За защита от ударен шум се прилагат коренно различни мерки от тези за въздушния. В този случай изолацията се постига чрез отделянето на крайната повърхност от основната конструкция на сградата чрез еластичен материал, който поема вибрациите. Обикновено необходимост от изолиране от ударен шум имат подовите повърхности.

Изолиране от инсталационен шум

Инсталационният шум по своята характеристика всъщност е ударен шум, но го разделих в отделна позиция, защото искам да насоча вашето внимание към него. Когато работят различни инсталации (водопровод, външни тела на термо-помпа и др.) те могат да породят вибрации, които да се разпространят в конструкцията на сградата, поради това, че те са свързани с нея. Затова тук е много важно да се използват меки връзки, които да изолират тези вибрации от основната конструкция.

Постоянният шум може да ви натоварва много и това да породи у вас постоянно безпокойство и умора без дори да осъзнавате причината.

Моята статия стана много дълга въпреки, че се стараех да не е така. Темата за архитектурата и нейната роля в нашия живот е много обширна. Това, което исках днес да направя е да ви покажа един аспект на архитектурата и какво голямо значение може да има тя във вашия живот.  Добрият архитект, добрият инвеститор и добрият строител заедно могат да създадат добър продукт.

Дойде ред и да дадем отговор на много важния въпрос, който поставихме в началото. За всеки той може да е различен, според неговите приоритети и критерии за пълноценен живот. Но ако сте стигнали до края на тази статия, значи тя ви е била интересна и вие може да сте един от потърпевшите на забързания пазар на недвижими имоти.

Можем да живеем както искаме!

Ако имате желание и възможност, ще се радвам да ни пишете и да ни споделите вашите идеи, с които искате да промените средата в която живеете. Ние можем да го направим - info@konstruktive.bg.

Арх. Вержиния Николова, управител на компаниите Konstruktive

www.konstruktive.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ