Още една от най-успешните пиар кампании в последната година

Още една от най-успешните пиар кампании в последната година

Още една от най-успешните пиар кампании в последната година

Кои са най-успешните, интересни и уникални реализирани пиар идеи през изтеклата година? На този въпрос отговарят резултатите от последното издание на международния рекламен фестивал в Кан. В категорията Пиар на фестивала бяха наградени някои от най-страхотните, добили мащабен отзвук пиар акции в света. Вчера ви разказахме за водещата сред тях от Пуерто Рико, която грабна на високото отличие в престижното награжданване и спечели Grand Prix. Тук следва историята на друга наградена кампания, спечелила престижно признание на фестивала. Тази за марката норвежка сода Solo.

Каква е идеята?

Става дума за международна пиар акция за марка сода, продавана само в Норвегия, разказва сайтът на фестивала в Кан. Марката е Solo. Кампанията стартира, когато Solo се пренася в Лос Анджелис и неочаквано издига в града три свои големи билборда. В същото време компанията урежда три холивудски знаменитости да изпратят рекламни съобщения за нея в Twitter.

В Ел Ей специален филмов екип документира събитието. Изготвената от него продукция е показана на телевизионния екран, последвана от покана потребителите да създадат онлайн за марката свой собствен дигитален билборд на Сънсет булевард. Повече от 18 хиляди идеи са предложени от хората, и след това споделени.

Следващата стъпка е да се изпрати по една бутилка сода Solo във всяка държава по света. 13 хиляди потребители помагат това да се случи и по една бутилка е изпратена в 113 държави по света. Марката започва да се придвижва към крайната цел на кампанията, която норвежкият клиент иска: национална слава.

Описанието на брифа на клиента

Целта на кампанията е отново да направи норвежците горди от тяхната марка газирана напитка. "Искахме норвежците да преоткрият, че наистина родната им държава произвежда най-добрата сода в света. Искахме да вдигнем голям шум и да ги накараме да заговорят за това, произвеждано в страната им безалкохолно, отново. Време беше да отвърнем на удара на международните гиганти", обясняват от компанията.

Резултатът

Впечатляващо! С ограничен бюджет за медии, кампанията генерира 300 хиляди посещения в сайта на компанията Solo.no. Създадени са 18 хил. дигитални билборда за Лос Анджелис. 13 500 потребители се ангажират да станат посланици на Solo по целия свят. Бутилка от напитката е изпратена в 113 различни страни. Посланици по света изпращат страхотни свои снимки.

В периода на реализация на кампанията са излъчени 160 редакционни материала, публикувани във вестници, списания и сайтове. Освен това са показани материали по национални телевизии и радиостанции. Създадено е внимание в социалните медии. Общата стойност на цялата тази публичност е измерена в 8,4 норвежки крони.

Кампанията постига 80% активиране на целевата й група и оставя 46% от тези хора с по-положително впечатление за Solo. Решителността за покупка се покачва от 54 на 67%, спрямо годината по-рано. Норвежците, които определят Solo за своя любима марка, се увеличават от 9 на 14%. Продажбите се покачват със 7,4%, без да е представен нов продукт. Solo успява да се изправи пред глобалните конкуренти. Отново се заговаря за нея и набира популярност сред младите норвежци на възраст между 15 и 22 години. Тази възрастова група се смята за идеална, за отглеждането на поколение, емоциаонално свързано с марката. Така се получават някакъв брой гарантирани бъдещи потребители.

Стратегията е базирана на "прозрението", че норвежката младеж, идваща от една сравнително малка (въпреки че е богата) държава, много обича, когато някой или нещо норвежко успява да привлече вниманието на света.

"Планът ни бе да изненадаме норвежкия пазар", обясняват инициаторите от агенцията. Само няколко билборда, поставени в САЩ, биха хванали много голяма част от вниманието на норвежките медии, ако им е подадена сламка, че има такава кампания в Америка, досещат се от компанията и от рекламната агенция.

След това, което инициират, реакцията е очаквана. "Защо е нашата сода на големи билбордове в Ел Ей?", питат норвежки медии. "Ще я пускат ли на американския пазар?", "Ще опитат ли да се изправят пред Coca-Cola И останалите глобални марки?", допълват с въпроси редакторите. И т.н., и т.н.

"Преценихме, че ако играем на международната сцена за един много норвежки продукт, ще спечелим много голяма доза внимание в Норвегия", обясняват още от компанията. Стратегията им е била да бъдат сравнително потайни каква е същинската им цел – да завладеят местните медии. С пиар кампанията си успяват да накарат хората в Норвегия да заговорят за марката. Провокират любопитвтсото им към този, произвеждан в Норвегия продукт.

Пручвания в Норвегия показват, че през миналата година хората в страната са силно загрижени какво останалите нации мислят за тях. Оказва се, че много би им се харесало, ако някой в чужбина казва нещо приятно за тях. Или за продуктите от страната им.

"Помислихме, че ако Америка – люлката на газираните напитки, каже нещо добро за един норвежки продукт, хората в Норвегия ще станат горди отново", добавят пиар специалистите. И идеята им дава ефект.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ