Този бизнес е и твой!

Този бизнес е и твой!

Този бизнес е и твой!

Представяли ли сте си как служителите ви работят със същата страст, с която работите вие самите за вашия бизнес. Това е мечтата на всеки работодател, но не всеки е в състояние да намери формулата, за да го постигне.

Лидерите на някои от най-добрите малки компании създават определена култура на работното място, чрез която да накарат служителите си да работят по-усърдно. В някои от тези организации откриваме, че 94% от персонала споделят, че са готови да дадат повече отколкото се очаква от тях, а 93% от тях могат да разчитат един на друг на работното място и извън него.

Ако все още не можете да постигнете такава хармония във вашата фирма, следните практики могат да ви предложат решения за постигането и.

Представете картината на служителите

Подпомагането на служителите да разберат бизнес стратегията и ситуацията в компанията ще им позволят да гледат и действат извън рамките на техните роли. Когато лидерите на „Radio Flyer“ - производител на детски играчки в САЩ, поискаха от всичките си 55 работници да обединят усилия за успеха на компанията, те дадоха началото на инициатива, наречена „Свързване на точки“. Програмата се състои от три части като е насочена към обучението на служителите във фирмата. Ръководителите на „Radio Flyer“ са се свързали със петте дружества, които произвеждат играчките като са им съобщили целите за годината, както и сродните показатели за всеки отдел. След което всеки един служител е докладвал за въздействието на работата върху него.

Възнаградете служителите, които надминават очакванията ви

Най-силният движещ мотив на човека е да се доказва. Заложете на него и го поощрявайте. В „Badger Minning Corp.“ - индустриална компания за добив на подземни богатства, уникалният подход на екипа осигурява на своите 156 служители награди за това, че са надхвърлили очакванията на началниците си. Сътрудниците в тази фирма принадлежат към екип, който всъщност е ядрото на самата компания. Освен това те са насърчавани да се присъединят към други функционални екипи като „екип за красота“, „екип за безопасност“ „екип за хора, които са пред пенсия“. Екипите са отворени за всички желаещи да се присъединят. Работата по тези екипи става част от процеса на оценка на работата със служителите, които набират „екстра кредит“ за включване и активно участие.

Дебатирайте и взимайте открити решения

Когато служителите имат пълна представа относно вземането на решения и разгледаните варианти по тях, те ще са по-склонни да ги подкрепят, независимо от това дали са съгласни с него или не. В „Bridgeway Capital Management“, инвестиционно дружество позиционирано в Хюстън, в което работят 33 души, лидерите използват иновативна структура за съвещания, наречена „Аквариум“. Заседанията се използват за конкретизиране на нови предложения и обучението на персонала относно взимането на ключови решения. Събира се малка група от хора седнали в кръг, след което започва дебатиране на различни теми и идеи с цел всеки служител да научи нещо ново и полезно от колегите си. Тази група се ангажира с проучването на дадена тема, с цел не да се застъпи за нея, а да предложи различни гледни точки "за "и "против" него. Служителите задават въпроси, проучват идеята, конкретизират различните предимства и недостатъци разучавайки максимално задълбочено темата. В същото време останалата част от персонала стои извън този „аквариум“ и слуша внимателно това, което се разисква в него, като се опитва да научи максимално много за проекта и се опитва да бъде открита в подкрепата или противопоставянето на новата идея. По този начин екипът се сплотява и по-бързо приема нови, радикални идеи.

Сътрудничество по различни цели и решения

Активното участие на работното място дава възможност за по-добро възприемане на решения, тъй като хората са по-склонни да подкрепят идеи към които самите те имат принос. Вземането на решения в „Bridgeway Capital Management“ често включва комбинация от гласуване, консенсус и/или делегиране. Например в отдел „Човешки ресурси“, специална комисия разработва различни предложения, които след това отиват за одобрение из цялата организация. В зависимост от значимостта на решението, то може да бъде прието или отхвърлено със супер мнозинство (85% или повече), с мнозинство (50% или повече) или задвижвано от консенсус, където могат да се излагат възражения, за които не е необходимо отделно гласуване. Това споделено взимане на решения, също така се простира и до годишните цели на компанията. Чрез използването на този уникален процес, всички служители могат да предложат своите идеи за различните цели на компанията. След това се съставя списък, който постепенно намалява и в крайна сметка се гласува от всички служители, като всеки има 100 точки, с които да гласува за най-добрите 10 цели.

В компании, които са постигнали работна сила от лоялни служители, те най-често излизат извън ролята си в името на целите на бизнеса. Такива работни култури се адаптират по-бързо към промени и разработват новаторски идеи, които водят до създаването на нов продукт и по-големи пазарни възможности. И нека не забравяме, че те предоставят на собствениците малко повече време за почивка през нощта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ