Умният бранд провокира разговор

Умният бранд провокира разговор

Умният бранд провокира разговор

Кое ще работи в маркетинга през следващите 6, 12 месеца? Какви са особеностите на българските потребители? Доколко са важни творческият подход и рискът, спрямо доказано ефективната маркетингова стратегия? 

На тези и други въпроси отговарят едни от водещите маркетолози на България - носителите на награда BAA Award за 2015 г. на Българската асоциация на рекламодателите (БАР). В поредица от интервюта в рубриката за маркетинг на сайта ни, те споделят впечатления и опит. 

Участник днес е Николай Тинков - бранд мениджър на "Загорка".

***

- Г-н Тинков, как се промени маркетингът на бирените брандове в България през 2015 г.? 

- Не бих казал, че е претърпял сериозна промяна в смисъла на комуникационна стратегия, активности и нови техники. Но, от гледна точка на нови продукти – да. И това е съвсем нормално – конкуренцията е голяма, а работата ни е да привлечем вниманието на потребителите.

- С какво се отличава сега българският потребител? 

- Силата на българският потребител и влиянието му върху маркетинга стават все по-осезаеми. Това е световен тренд, който няма как да не е валиден и у нас. Водещото е неограниченият достъп до информация чрез интернет и социални медии. Днес лесно всеки може да намери информация за цена, нов или конкурентен продукт, да сравни преди да вземе решение за покупка. От друга страна, сега марките са много по близо до хората. Чрез социалните мрежи всеки може да общува и да изрази мнение. Ако брандът е смарт, може да провокира разговор – това са последните трендове, които все още тестваме от гледна точка на ефективност и у нас.

- Каква е ролята на събитията (изложби, брандирани концерти, конференции, спортни прояви) за маркетинга у нас? Ще бъдат ли те ценен подход през 2016 г.? 

- Не мисля. Със сигурност зависи от конкретната марка, но в крайна сметка такъв тип подходи трябва да бъдат интегрирани в цялостната стратегия и кампания. Важен е ROI (възвръщаемостта на инвестицията - б.р.) Подходите за комуникация днес са лесно сравними от гледна точка на инвестиции спрямо ефективност. Мисля, че в днешно време маркетингът у нас харчи по-разумно, сравнено с преди няколко години.

- Кое е хубавото на това да развиваш българска марка?

- Предизвикателствата. Да развиваш марка, от самото й позициониране, до крайния потребител, е истинският маркетинг, независимо дали го правиш в България или на друго място.

- Какви тенденции очаквате в маркетинга в България и по света през 2016 г.?

- Все по-нарастващата конкуренция и същевременно по-разумните инвестиции да раждат най-добрите кампании. Смятам, че комбинацията от традиционен, дигитален маркетинг и все по-нестандартните и нови неща са в основата за ефективен маркетинг днес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ