Вулкани са променили хода на човешката история

Вулкани са променили хода на човешката история

Вулкани са променили хода на човешката история

Американски учени са направили подробна хронология на вулканичните изригвания през последните 2500 години и открили как точно са се отразили върху човешката история, съобщава списание Nature.

Мощни изригвания са станали основната причина за рязко застудяване, предизвикано от големите количества сулфати, изхвърлени до горните слоеве на атмосферата и скриващи планетата от слънчевата радиация. Оказва се, че 15 от 16-те най-студени години (от 500-ата година пр. Хр. до 1000-та сл. Хр.) са били след вулканични изригвания.

Точната хронология на изригванията е била направена с изследване на ледената сърцевина от ледници в Гренландия и Антарктида.

Историци помогнали на климатолозите с множество китайски, вавилонски и европейски документи, описващи странни атмосферни феномени – притъмняване, промяна на обичайния цвят а слънчевия диск, ярко червено небе при залез.

Вулкани, изригнали в тропиците, Исландия и Северна Америка били причината за години на студ и глад през 526, 626 и 939 г. сл. Хр. в Европа и Близкия Изток.

Влиянието върху климата в северното полукълбо  било най-голямо от изригването на два и повече вулкана. Такова събитие предизвикало една от най-големите климатични кризи в историята, която сложила и границата между Античността и Средновековието.

Кризата започнала с „тайнствен облак” прах, който увиснал над Средиземноморието през март 536 г. и останал там 18 месеца. Облакът бил резултат от изригването на неустановен вулкан във високите ширини на северното полукълбо.  Захлаждането се задълбочило от второ изригване – на вулкан в тропиците. В резултат настъпил 15-годишен период на глад и лоши реколти, а населението в Средиземноморието станало жертва на Юстиниановата чума (541-546 г.). Смята се, че тези събития отслабили Източната римска империя и допринесли за бързата експанзия на ислямския халифат на нейна територия.

„В резултат на нашите изследвания, климатичните промени през последните столетия могат да се разглеждат в перспектива от няколко хилядолетия и на такива значими събития като Римския климатичен оптимум или Великото преселение на народите", коментира един от съавторите  Джо Макконъл.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ