ДБ поискаха оттегляне на Пеевски от комисията за конституционна реформа. ДПС няма да отстъпи, публикува свой проект за промени

ДБ поискаха оттегляне на Пеевски от комисията за конституционна реформа. ДПС няма да отстъпи, публикува свой проект за промени

ДБ поискаха оттегляне на Пеевски от комисията за конституционна реформа. ДПС няма да отстъпи, публикува свой проект за промени

ДПС публикува проекта си за конституционна реформа след спор дали Пеевски да остане член на конституционната комисия. Според съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов, Пеевски трябва да се оттегли парламентарната комисия, подготвяща промените в Конституцията. Йордан Цонев обаче заяви, че съдебната реформа ще бъде направена с ДПС и с участието на Пеевски. От БСП контрираха, че ПП-ДБ са осъзнали, че нямат контрол върху съдебната реформа. А от "Възраждане" отбелязаха, че Пеевски честичко влизъл в стаята на ПП-ДБ и се запитаха защо ДПС търсят подкрепата на четвъртата, а не на третата политическа сила. Ето и подробности по темата.  

"Отнасям се с уважение към правото на всяка парламентарна група да предлага членове на комисии, но тази комисия не е като останалите. Трябва да подходим изключително внимателно. Трябва да направим усилия форматът и съставът и да не предизвикват разделение. Опитваме се да направим базата да живеем всички заедно. Не става дума някой да бъде посочен с пръст, но не и да рискуваме целият процес да е фокусиран върху един или двама души", заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов. И призна, че макар да е искал да "сложи името си" в комисията, не го е направил от страх, че "ще си сложи името в нейния провал". 

Станахме свидетели на попълването на конституционната комисия. Не стана добре. Една парламентарна група каза, че подхожда по този въпрос на майтап, друга се отрича от това, че с нейното неучастие е станал този избор. Колегите от ГЕРБ не знам дали си представят конструирането на мнозинствата в този парламент. Това ли е борбата със себе си, за която иначе много уместно говорите, каза още Иванов. 

По думите на Христо Иванов, е необходима много сериозна реконструкция, "на базата на която стъпва нашето правосъдие". Това започва с конституционните промени, след което ще трябва да се попълни реконструирания ВСС, но трябва да се случи по начин, по който има шанс да убеди обществото, че дава нов шанс, уточни той.  

"Българското правосъдие се срива пред очите ни. Днес във ВСС се очаква да бъде поредният опит за отстраняване на Иван Гешев от същите хора, които го избраха и ние много добре разбираме, че това нещо трябва да се случи, но добре знаем, че неговото отстраняване от същите хора, които го инсталираха, няма да донесе усещане за баланс и справедливост", добави Христо Иванов. 

Йордан Цонев от ДПС веднага защити съпартиеца си с думите, че съдебната реформа ще бъде направена с ДПС и с участието на Пеевски. 

"Стигнахме до правосъдната реформа и нейните конституционни измерения, обаче как стигнахме дотук – тръгнахме през нарушаване на конституцията и желанието същите хора, които я нарушават, да искат нейната промяна. От години ви говорим, че смяната на главния прокурор не е съдебна реформа, а е "стани да седна". Никой, освен ДПС, не каза, че в този ѝ вид фигурата на главния прокурор създава политически турбуленции, а не личността на главния прокурор. Само ДПС говори за това, че базово трябва да се променят нещата", посочи той. 

Цонев побърза да уточни и още нещо - че Пеевски е бил в разработката на този проект и ще бъде в тази комисия, защото той е изработил този проект. "И и затова ще бъде направена реформата такава, каквато е нужна на българската съдебна система, нужна на българското общество. Ще бъде направена тук, в този парламент, с участието на ДПС и с участието на г-н Пеевски. Електоратът на ДПС не харесва "прегръдката" с ПП-ДБ, но истината е, че България има нужда от тази реформа и ако искаме да бъде евроатлантически партньори, трябва да има промени", категоричен беше Йордан Цонев. 

Тук се намеси и лидерът на БСП Корнелия Нинова, според която от ПП-ДБ са осъзнали, че нямат контрол върху съдебната реформа. "В последния месец и половина паралелната държава се прегрупира, за да оцелее и да продължи да управлява. Това се случва, защото се създаде един абсолютно неестествен политически съюз, но вероятно естествен икономически и съюз по интереси между взаимноотричащите се ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, към който се присъедини и ДПС. Заедно приехте съдебната реформа с нарушаване на конституцията, сами си го признахте. Целта на това нещо беше да се смени персонално главният прокурор Иван Гешев. ПП-ДБ осъзнахте, че ви употребиха, че реформата ще се сведе до "вместо Гешев, Пешев", затова г-н Иванов е на път да се откаже от битката си за съдебна реформа, точно защото разбрахте, че нямате контрол върху процеса", заяви Нинова. 

"Много често Пеевски е в стаята на ПП-ДБ. Въпросът е защо търсят подкрепата на четвъртата, а не на третата политическа сила. Ние бихме подкрепили промени в Конституцията, имаме наши предложения, които ще внесем в Комисията по конституционни въпроси", коментира по-рано в кулоарите лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Той добави, че имат сходство по отношение премахването на института на главния прокурор. Ние бихме подкрепили това, имаме и наши предложения, които ще внесем в комисията, анонсира той и подчерта, че сегашният главен прокурор Иван Гешев трябва да бъде сменен. 

"Успокойте топката и дайте да вървим напред. Никакви смени няма да има, няма да се поддадем на отношения отвън. Реформата ще бъде направена по този начин, по който всички решим, но всяка група решава кой от нея ще участва. Нашето разбиране е да дадем път на хора, които разбират от темата", каза Йордан Цонев от ДПС, обяснявайки по този начин, че няма да отстъпят и Пеевски остава в комисията за промяна на Конституцията. 

Делян Пеевски от ДПС пък отговори на Христо Иванов от ДБ, че трябва да разбере нещо: "Наше право е да решаваме кой ще участва в комисията. Ако иска да прави конституционна реформа, това така ще бъде. Те не могат да бъдат морални съдници на когото и да е било. Най-малкото Христо Иванов може да бъде съдник на мен или на някой друг". И добави, че до час от ДПС ще качат предложенията си за реформа - на български и английски.

Малко по-късно от Движението за права и свободи публикува предложенията си за промени в Конституцията. Те предвиждат разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС) на два висши съвета - на съдиите и на прокурорите, които да се състоят от по 13 души, а членовете от квотата на парламента в двата съвета да се избират с мнозинство от 2/3.

Предлага се членовете на Конституционния съд също да се избират с мнозинство от 2/3. И още сегашните членове по право във ВСС - главният прокурор, председателите на ВАС и ВКС и министърът на правосъдието, да не участват в новите два съвета.

В проекта си ДПС предлага да се премахне правомощието на обвинител №1 по чл. 126, ал. 2 от Конституцията, което предвижда осъществяването на надзора за законност. Това означава, че занапред главният прокурор няма да може да се произнася върху конкретни прокурорски актове и най-важното – слага се край на пирамидалната структура на прокуратурата, която бе критикувана от европейските институции.

Отмяната на това правомощие премахва и възможността обвинител №1 да се произнася по прекратени преди години дела, ако актът на прекратяване не е бил обжалван пред съда.

Остава второто правомощие на главния прокурор по чл. 126, ал. 2. То предвижда да се осъществява методическо ръководство върху дейността на всички прокурори, като целта е еднаквото прилагане на закона, посочват от ДПС.

Проектът за конституционни промени на ДПС предвижда още уреждане на въпроса с индивидуалната конституционна жалба. Предлага се и премахване на изискването за липса на двойно гражданство на министри и депутати, за да не се нарушава Конституцията. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ