Катастрофалните трусове може да струват на Турция до 84 млрд. долара

Катастрофалните трусове може да струват на Турция до 84 млрд. долара

Катастрофалните трусове може да струват на Турция до 84 млрд. долара

Най-тежкото земетресение в Турция от почти век може да струва на Анкара до 84,1 милиарда долара. Това се посочва в доклад на Конфедерацията на турските предприятия и бизнес, публикуван през уикенда. Според данните в доклада, общата сума на щетите се разпределя по следния начин: 70,8 милиарда долара за възстановяване на хиляди домове, 10,4 милиарда долара от загуба на национален доход и 2,9 милиарда долара от загуба на работни дни, предава Ройтерс

Общият брой на жертвите в Турция и Сирия от земетресението с магнитуд 7,8 от миналия понеделник е малко над 36 000 като фокусът се премести от спасяването на оцелели, хванати в капан под развалините, към осигуряването на подслон, храна и психосоциални грижи на останалите без покрив.

В доклада се посочва, че основните разходи ще бъдат възстановяването на жилищата, инфраструктурата и посрещането на краткосрочните, средносрочните и дългосрочните нужди от подслон на стотиците хиляди хора, останали без дом.

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган каза, че държавата ще завърши реконструкцията на жилищата до една година и правителството подготвя програма, за да "накара страната да се изправи отново".

Около 13,4 милиона души живеят в 10-те провинции, засегнати от земетресението, или 15% от населението на Турция, и произвежда близо 10% от БВП.

"Въздействието на земетресението върху брутния вътрешен продукт е малко вероятно да бъде толкова изразено, колкото след земетресението през 1999 г. в Северозападна Турция, което удари индустриалния център", каза изпълнителният директор на МВФ Махмуд Мохиелдин в кулоарите на Арабския фискален форум в неделя. Мохиелдин добави, че след първоначалното въздействие през следващите няколко месеца инвестициите на публичния и частния сектор във възстановяването могат да стимулират растежа на БВП в бъдеще.

Въпреки това икономисти и официални лица изчислиха, че земетресението ще намали икономическия растеж с два процентни пункта тази година. Преди земетресението правителството прогнозира растеж от 5% през 2022 г. и прогнозира растеж от 5,5% през 2023 г., припомня Ройтерс.

Турция трябва да проведе президентски и парламентарни избори това лято - най-голямото предизвикателство за Ердоган през двете му десетилетия на власт.

Тримесечно извънредно положение беше обявено в 10-те засегнати провинции и централната банка отложи плащанията по някои заеми. Хазната обяви форсмажорни обстоятелства до края на юли и отложи данъчните плащания за региона, припомня агенцията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ