Вече 80 хиляди британски подписа под петицията срещу българите и румънците

Вече 80 хиляди британски подписа под петицията срещу българите и румънците

Вече 80 хиляди британски подписа под петицията срещу българите и румънците

Над 80 хиляди британци са се подписали под петицията, с която таблоидът "Дейли експрес" обяви война на българските и румънските трудови имигранти. Петицията е под мотото „Кажи "Не" на новите имигранти" и бива одобрявана от до 15 хиляди души на ден

В материал, озаглавен "Нека този път да оставим шлюзовете затворени: кажете "Не" на ЕС", таблоидът обосновава кампанията си срещу "28 милиона румънци и българи, които ще получат пълен достъп до британския трудов пазар" след 1. януари 2014 г. В пространната статия, илюстрирана с големи снимки на бедно облечени хора, "Дейли експрес" подчертава, че България и Румъния са двете най-бедни държави в ЕС и гражданите им ще бъдат изкушени да се възползват от предимствата да потърсят реализация във Великобритания.

"Препълнени и преситени. Това бе сентенцията, която използвахме, за да дадем начало на кръстоносния си поход с цел да убедим правителството да запази мерките за контрол за имигрантите от България и Румъния", пише главният политически коментатор на „Дейли експрес”.

„В случая използваме думата „убеждавам” като евфемизъм. Това, което имаме предвид, е да използваме тежестта на общественото мнение, за да принудим политическия елит да капитулира пред волята на британския народ”, пише Патрик О’Флин, цитиран от Фокус.

"За една седмица над 80 хиляди души са попълнили талоните от петицията или са дали своя подпис по интернет. След като броят на подписите достигне „магическото число” 100 хиляди, ние ще можем да поискаме провеждането на дебат в Камарата на общините и да внесем петицията пред премиера", обяснява още анализаторът.

"Дейли експрес" настоява Камерън да "каже направо  "Не" на Брюксел" и, защитавайки британските интереси, да удължи ограниченията за българите и румънците на британския пазар на труда. "Ако Брюксел не приеме това и даде Великобритания на съд, за да я задължи да приложи правилата за свободно движение, няма ли това да бъде нова отлична причина да се оттеглим от ЕС?", се пита в публикацията.

Всеки ден около 100 българи и румънци започват работа във Великобритания. Броят им е нараснал с една четвърт за три месеца, стана ясно от данни на британската статистическа служба. Говорителят на Европейската комисия Фредерик Венсан заяви, че ЕК няма да коментира откритата от "Дейли експрес" петиция срещу българските и румънските имигранти.

Говорителят на еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг - Мина Андреева, припомни становището, че ЕК и гражданите на ЕС разглеждат правото на свободно движение като едно от най-големите постижения на Общността.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ