Уелс се готви за историческа среща на върха на НАТО

Уелс се готви за историческа среща на върха на НАТО

Уелс се готви за историческа среща на върха на НАТО

Уелс се подготвя за едно от най-големите международни събития на годината, както и за може би най-важната и мащабна конференция, организирана в този район на Великобритания.

Над 60 глобални лидери от 28 страни ще се съберат в уелския град Кардиф, за да участват в двудневната среща на върха на НАТО, която започва утре. 

За първи път в Уелс ще пристигне действащ американски президент, посочва "Дейли Мейл“. Барак Обама вече е в Европа. Днес той посети столицата на Естония – Талин, с което изпраща знак на руския държавен глава Владимир Путин, че Америка и НАТО държат на западната принадлежност на близките до Русия в географски план бивши съветски републики Естония, Литва и Латвия.

Вижте още: Обама с предупредителна визита в Естония, пазят го 1800 полицаи

За срещата на НАТО в Уелс ще пристигнат и германският канцлер Ангела Меркел, както и британският премиер Дейвид Камерън.

Програмата включва освен дневни разговори и работна вечеря утре. Русия не е поканена.

Подготовката за събитието е във финалната си фаза. Тя се провежда от месеци. Хиляди полицаи са вече мобилизирани и обикалят улиците на Кардиф. Над 10 000 служители на британските органи на реда ще охраняват срещата. Всички те ще бъдат въоръжени и с еднакви спортни светлосини шапки с козирка. Те ще оформят т.нар. „стоманен обръч“ - затворена кръгла зона с периметър от 16 000 метра, в която ще се проведе срещата на световните лидери. Тя ще бъде защитена от специално издигнати високи огради. Полицаи ще патрулират и по вода в плавателни съдове, разположени на пристанището на Кардиф. Бойни кораби на НАТО също ще бъдат разположени в района.

Срещата ще бъде открита утре, в 13 ч. местно време, от британския премиер-домакин Дейвид Камерън. Тя ще започне с дебат за състоянието на Афганистан и последните международни развития на събитията, свързани със страната. В 17 ч. ще бъде дискутирана украинската криза. След това делегатите ще се включат в работната вечеря.

Очакват се демонстрации на протестиращи срещу военната политика на НАТО, каквито вече се състояха в Уелс. Стотици хора от Великобритания, Франция, Белгия и САЩ издигнаха лозунги срещу конфликтите в Ирак и Украйна в навечерието на събитието. Те настояха и Израел да признае независимостта на Палестина и поискаха разпускането на НАТО.

За петък са планирани още сесии на Северноатлантическия съвет. Външните министри и министрите на отбраната в страните членки на НАТО ще проведат две паралелни сесии. Барак Обама ще обсъжда налагането на допълни икономически санкции срещу Русия и съсредоточването на дейностите по общата отбрана на Алианса в Източа Европа. Сред важните теми ще е и евентуално членство на Украйна в НАТО, която разделя военния блок. Обама ще се опита да убеди съюзниците, че увеличаването на разходите им за отбрана е ключово за колективната сигурност.

Британското правителство представи статистика, в която се посочва, че около 15 000 блюда ще бъдат сервирани на делегатите и представителите на медиите, отразяващи срещата в двата дни в Уелс. Поне 12 500 литра вода ще бъдат изпити. На събитието ще свирят военни духови оркестри. Цената на организацията на конференцията все още не е ясна – очаква се британският кабинет да я обяви след края на срещата. Тя ще бъде платена от НАТО и „Даунинг Стрийт“ 10.

Сред акцентите ще бъде и присъждането на нов статут от НАТО на 5 държави с отдалечено географско разположение една от друга на земното кълбо. Швеция, Финландия, Австралия, Грузия и Йордания ще получат т.нар. „златна карта" и ще се разглеждат като „партньор номер 1" на НАТО, което е най-високият статут преди членство в организацията, отбелязват световните агенции. Присъждането на новия статут ще сложи ново начало в отношенията на петте с Алианса. След това вече те ще могат да споделят разузнавателна информация с НАТО и да участват в съвместни военни учения и други програми.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ