Една стратегия за успех, по-полезна от позитивното мислене

Една стратегия за успех, по-полезна от позитивното мислене

Една стратегия за успех, по-полезна от позитивното мислене

Популярната психология ни проглуши ушите с настояването си, че позитивното мислене е ключово за постигане на цели. Но днес още и още свидетелства сочат обратното - колкото повече време човек прекарва в надежди и мечти, толкова по-малко вероятно е да се захване на работа, за да ги превърне в реалност.

Тази седмица в предаването "Psychology Podcast" на Скот Бари Кауфман, психологът Габриел Йотинген от университета на Ню Йорк представи практичен подход за постигане на цели, подходящ за всеки човек. Йотинген създава подхода след години проучвания по темата. Той се състои от четири стъпки. Те са следните: 

1. Желание. Първо определете целта си. Помислете за желание, което ви е скъпо. Запитайте се "Какво е това, което действително искам?". Може то да не е голяма "новогодишна" амбиция от типа да пробягате маратон или да свалите килограми. "Аз го правя всяка сутрин за следващия ден", казва Йотинген.

2. Резултат. Ето къде отново се промъква малко позитивно мислене. Държейки целта в ума си, задайте си въпроса: Ако това мое желание се изпълни, какъв е най-добрият възможен резултат?. "Често това е някакво чувство, - казва Йотингер - Вие определяте този резултат, вие си представяте този резултат. И щом си представите този резултат, наистина се потопете в тази мечта", продължава тя.  

3. Пречки. Предишната стъпка беше мястото, където повечето хора обикновено спират - в крайна сметка да мечтаеш е приятно, но има още много работа за вършене. След като сте си позволили за малко да пофантазирате за това как ще се чувствате, когато целта ви е постигната, върнете съзнанието си обратно в реалността. Тогава си задайте въпроса: "Какво е това в мен, което ме спира да преживея тази мечта?". "Често това е емоция, това са стари навици. Изяснете си тази пречка.

4. План. След като сте си обяснили пречката, ще осъзнаете какво трябва да направите, за да я преодолеете. Направете си план, който включва "ако..., то..." - ако изскочи тази пречка, ще направите Х, за да я заобиколите и да продължите по пътя към целта си.

Изследванията на Йотинген показват, че този метод е помогнал на хора за най-различни неща - от това да ядат повече плодове и зеленчуци, до това ученици да постигнат по-добри оценки в училище. Дори е помогнал на хора да преодолеят несигурността в романтичните си връзки.

За по-лесно, англоговорящите могат да запомнят следната абревиатура: WOOP (Wish - Outcome - Obstacles - Plan).

От Обекти.бг

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ