ЕП: Бедността има женско лице

ЕП: Бедността има женско лице

ЕП: Бедността има женско лице

 Свързаните с кризата съкращения на социалните разходи засягат жените в по‑висока степен, отколкото мъжете. Те трябва да бъдат компенсирани чрез инвестиране в обучение на работното място и чрез предприемачество за жени. Това гласи становище на Европейския парламент, описано в резолюция, която бе приета от евродепутатите днес.

„Жените са изправени пред тиха криза, която влошава и отслабва техните позиции. Още преди икономическата криза, безработицата, несигурната работа на непълно работно време, ниските заплати и трудното кариерно израстване засягаха повече жените, отколкото мъжете. Днес последствията на политиките за ограничаване на разходите са двойно наказание за тях“, заяви докладчикът по темата Елизабен Морин-Черти, заместник-председател в Комисията по правата на жените и равенството между половете.

По време на дебата, започнал в началото на тази седмица Европейският парламент се обедини около позицията, че ограничаването на разходите в сферата на социалната инфраструктура, като образованието, грижите за децата и здравеопазването, наказват жените, принуждавайки ги да работят на непълен работен ден, като по този начин намаляват не само заплатите им, но и бъдещите им пенсии.

 Инвестиции в жените

 За да се възстанови растежът и да се отстранят тези последици, страните членки на ЕС трябва да инвестират в обучение през целия живот, в преквалификация, в нови работни места, в насърчаване на предприемачеството сред жените и чрез развитие на заведенията, подпомагащи отглеждането на децата. Те трябва също да включат жените в процеса на вземане на решения и да насърчат баланса между половете в управителните органи на компаниите, смятат евродепутатите.

 Резолюцията за въздействието на кризата върху равенството между половете и правата на жените бе приета с 495 гласа „за“, 96 „против“ и 69 „въздържал се“.

  Борба с половите стереотипи

Европейският парламент гласува и друга, необвързваща резолюция, с която апелира за премахване на половите стереотипи в ЕС.

 Половите стереотипи допринасят за феминизация на бедността, заявиха депутатите. Те са устойчиви на пазара на труда, особено в сектори като инженерството и грижите за деца, което води до професионална сегрегация и разлики в заплащането между мъжете и жените.

 „Стереотипите и по-ниските заплати увеличават риска за жените, и особено — за по‑възрастните жени, да изпаднат в бедност, а също и да получават по‑ниски пенсии“, заяви докладчикът Катрика Тамара Лиотард. Тя добави, че „медиите могат да допринесат за намаляване на стереотипите за жените“.

 ЕП призовава Комисията и държавите членки да използват програмите на ЕС, като например Европейския социален фонд, за да могат повече жени да попадат в професии, в които са по‑слабо представени, и да се гарантира равно заплащане за равен труд.

 Те призоваха за нови политики и за законодателство за борба със стереотипите на полова основа в образованието, медиите и рекламата, пазара на труда и вземането на политически решения. Депутатите настояха още женският образ да бъде показван по начин, който да зачита достойнството на жените, вместо да се фокусира върху сексуалността на момичетата и жените.

 Необвързващата резолюция за премахването на половите стереотипи в ЕС бе приета с 368 гласа „за“, 159 „против“ и 98 „въздържал се“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ