Първо, потърсете разбирането!

Първо, потърсете разбирането!

Първо, потърсете разбирането!

Ето един въпрос, който ще предизвика тревожен спазъм на стомаха ви: "Бихте ли имали нещо против да ви предоставя обратна връзка за вашата работа?"

Това, което всъщност означава този въпрос е "Бихте ли имали нещо против, ако ви дам някои отрицателни отзиви, под прикритието на конструктивна критика, независимо дали го искате или не?"

Проблемът с критиката е, че той оспорва чувството ни на стойност. Както отбелязва Даниел Голман, заплахите за нашето самочувствие в очите на другите са толкова мощни, че те могат буквално могат да ни накарат да почувстваме заплаха за нашето оцеляване. Обратната връзка е най-добрият начин, по който се учим и растем, но получателят й не трябва да се чувства застрашен от нея.

Има няколко грешки, които допускаме в този процес.

1. Първата грешка, която ние често правим, е да даваме обратна връзка, когато имаме чувството, че нашата собствена стойност е изложена на риск. Това е рецепта за бедствие и това се случва много по-често, отколкото си мислим. Ако се чувстваме застрашени си мислим, че "конструктивната критика" би ни върнала стойноста.

2. Втората грешка, която допускаме е да накърним достойнството на човека, докато му даваме обратна връзка. Дори и най-добронамерените критики понякога ни карат да се чувстваме заплашени. Тогава нашата инстинктивна реакция е да се защитим. Колкото повече се чувства длъжен да защити своята стойност, толкова повече човек не може да усвои казаното от отсрещната страна.

Веднъж имах един служител, който беше високо компетентен и рядко правеше грешки. Отчасти това се дължеше на факта че е израснал в среда на ожесточен перфекционизъм и е развил извънредно голям страх от последствията да грешиш.

Така той бе развил безусбовен рефлекс автоматично да отрича отговорността за всяка погрешна стъпка. Когато се налагаше да поговоря с него за дадена грешка това трябваше да става с един успокоителен разговор. С грижа към него и с уверението, че той трябва да има доверие в собствените си способности. Само така той можеше да усвои казаното от мен.

Когато се наложи да разкритикувате някого, първо се запитайте вие как бихте се почувствали на негово място. Обратната връзка и конструктивната критика са разрушителни и поляризиращи, ако не бъдат използвани правилно. Преди да започнете да критикувате, уверете се, че знаете всички детайли на проблема. Изложете мнението си, без да ставате нападателни. Както казва Стивън Кови: „Първо, потърсете разбирането“.

Тони Шварц за Harvard Business Review

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ