Спри да мислиш и действай сега!

Спри да мислиш и действай сега!

Спри да мислиш и действай сега!

Една от най-големите пропасти, в които хората падат и се губят, е моментът от предварителното обмисляне към практическото предприемане на действие. Този преход, деликатен и трудно изпълним, изисква воля и психологическа енергия. Изминаването му е наложително, защото нищо реално не се е случило, ако човек не го е преживял, а само си го е представял.

Преходът е особено труден за хората в бизнеса. Преди голямо решение те често се впускат в обмисляне отново и отново. Докато преценяват аргументите „за” и „против” избора си, често се разколебават.

Ефективните лидери имат изградена увереност, която им помага да започнат да действат, след като са взели решение. Това ги прави по-продуктивни и е част от природата им на екипни водачи.

„Колебанията често са използвани като форма на отлагане”, отбелязва Хилари Ретинг – преподавател по продуктивност на предприемачи и автор на книга по темата. Тя коментира, че продължителните колебания могат да бъдат много вредни както за човека, който взема решенията, така и за компанията, за която работи. Ключът е в това мениджърът да направи информирано решение на базата на изследвания и консултация с тима си; да основе позицията си на ясни възможни опции и да не възпира себе си в момента на решението коя възможност е най-добрата.

Ако и на вас ви се случва този тип блокирани в премисляне преди да вземете решение, опитайте да излезете от порочния кръг със стъпките, които следват.

1. Фокусирайте се върху това да бъдете адаптивни, не перфектни. Много хора от тези, които премислят нещата твърде много, търсят „правилния” отговор. Или решение, което ще им гарантира успех. Трябва обаче да приемат, че всъщност е невъзможно човек да се подготви за всяко възможно развитие, казва Ретинг. Дори внимателно и дългосрочно обмислените решения често имат неочаквани последствия.

2. Осъзнайте възможността за провал. Твърде дълго обмислящите често спорят със себе си, създавайки безкраен цикъл в ума си. Аргументите им са с цел да се предотврати провал, но чето по ирония на съдбата с тях те канят провала да седне на тяхната маса. Стратегията да се мисли как да се избегне ужаса от неуспеха е сама по себе си дълбоко и изначално погрешна. Тя самата е обречена на провал. За да измъкнете себе си от парализата на прекаленото предварително анализиране трябва да осъзнаете факта, че всяка и всички ваши опции могат да доведат до нежелано развитие на събитията. Затова е много важно гледната точка към провала да се смени и на него да започне да се гледа като на възможност за ново начало, не като крайна точка. Неуспехът дава ценна информация, въз основа на която човек може да се приспособява и да се развива.

3. Вслушвайте се в инстинкта си. Накрая ще трябва да изберете това, което чувствате, че е правилно за вас самите. Почти винаги, когато някой чувства противоречие и е колеблив, това се случва, защото той опитва да убеди себе си да направи нещо, което не иска да стори.

По материал в сп. Entrepreneur

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ