Да търсим ли лекар при странични ефекти след ваксинация?

Да търсим ли лекар при странични ефекти след ваксинация?

Да търсим ли лекар при странични ефекти след ваксинация?

От няколко дни вече работи електронния регистър, в който хората могат да си запазят час за поставяне на ваксина срещу COVID-19. Системата беше отворена в четвъртък, а модулът на регистрация е вграден в сайта His.bg. "Организационните" въпроси по бодването с иглата и след това продължават да са на дневен ред . В нашата специална седмична рубрика "Честно за ваксините"  гостува и отговаря на вашите читателски въпроси главният държавен здравен инспектор на България и член на Националния оперативен щаб доц. д-р Ангел Кунчев. 

Въпрос: Какъв е алгоритъмът за поставяне на втората доза при вече ваксинирани с първа игла. Те ли имат ангажимент да се самоорганизират и как, или здравните власти ги канят по график? 

Отговор: След поставянето на първа доза на ваксината, ваксинираният получава картонче с датата, на която трябва да се яви, за да получи втората доза. Лекарят, поставил ваксината, не е задължен да кани по телефона всяко лице, на което предстои втора доза. 

Въпрос: Какво трябва да се предприеме, ако човек внезапно е възпрепятстван да се яви за ваксина? Кого да предупреди и по какъв начин? 

Отговор: Ако ваксиниран с първа доза е възпрепятстван да отиде в уречения ден, за да получи втора доза от ваксината е желателно да уведоми по телефона общопрактикуващия си лекар и да си запази нов час. Същото важи и ако ваксината е приложена във ваксинационен пункт. От този месец вече функционира и електронната система, в която часове за ваксинация могат да се запазват и онлайн.

Въпрос: Ако първата доза от ваксината е поставена в София, но се налага пътуване или по-дълго пребиваване в друг град, възможно ли е втората доза да се направи на друго място, например в Бургас?

Отговор: Възможно е поставянето на втора доза в друг ваксинационен кабинет, но не е желателно. В информационната система ежедневно излизат имената на хората, които трябва да получат втора доза от препарата, така че тя може да бъде поставена и в друго населено място.

Въпрос: Може ли да се отлага втората имунизация? При кои от трите одобрени ваксини и максимум с колко дни? 

Отговор: Втората доза от ваксината може да се отложи във времето, ако здравословното състояние на човек не позволява поставянето й. В кратките характеристики на трите одобрени от Европейската агенция по лекарствата ваксини са посочени препоръчителните интервали между първа и втора доза на ваксините. 

Въпрос: Има ли право личният лекар да откаже да ваксинира пациент и при какви условия? 

Отговор: Личният лекар няма право да откаже имунизация. Причина за отлагането на имунизация може да бъде моментната липса на ваксина или противопоказания, посочени в кратката характеристика на продукта, както и фактът, че дадено лице не попада в обхвата на ваксинационните фази на националния план, които биват имунизирани в момента. За хора, които не влизат в приоритетните групи на националния ваксинационен план, остават "зелените коридори".

Въпрос: Ако човек вдигне температура няколко часа след направената ваксинация, трябва ли да потърси лекарска помощ? 

Отговор: Повишената телесна температура е един от най-често срещаните нежелани реакции при поставянето на ваксини по принцип. Повишената телесна температура не е спешно състояние и не бива гражданите да се обръщат към екипите на спешната медицинска помощ. Ако състоянието се влошава и има други признаци, е желателно да се потърси помощ от общопрактикуващия лекар или спешна медицинска помощ. 

Въпрос: Обикновено, по това време на годината много хора започват да приемат комплекси от витамини или пък различни имуностимулатори срещу пролетна умора? Кои витамини можем да приемаме спокойно и кои не бива да пием, ако ни предстои скоро ваксинация или вече сме приели първа доза? 

Отговор: Няма данни витамините да имат отношение към приложението на ваксините. 

Въпрос: Има ли процедури, включително и козметични, които трябва да бъдат отложени заради предстояща ваксинация. Наши читателки молят за експертен съвет, тъй като до тях достига информация, че ваксинирането е несъвместимо с поставяне на филъри и ботокс например. Вярно ли е? 

Отговор: В кратките характеристики на одобрените за употреба ваксини срещу COVID-19 не е изведено такова противопоказание. 

***** 

По темата работи Анелия Тодорова 

* Въпроси към нашите гости можете да задавате на редакционния ни имейл press@manager.bg. Отговорите ще публикуваме всеки понеделник. 

*** Можете да прочетете първите публикации на нашата нова рубрика:

Няма нужда да се тествате за антитела преди ваксина 

Може ли ваксина да ни разболее от COVID-19?

Кога се изгражда напълно имунитетът срещу COVID-19 след ваксиниране

Наистина ли covid-ваксина може да променя човешкото ДНК?

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ