Маркетинг на пауза? Само това не!

Маркетинг на пауза? Само това не!

Маркетинг на пауза? Само това не!

За много предприемачи растежът е единственият път към успеха на ранен етап. И въпреки това, често той е невъзможен. Особено резкият растеж.

Когато разходите надхвърлят приходите, понякога единствената възможност е да намалим разходите. Например за складова наличност, за доставки, за разработване на продукти, фиксирани цени, променливите разходи, за маркетинг...

Чакайте малко!

За разлика от много разходи, маркетингът е сравнително лесен за ограничаване, но не бива да го спирате! - посочва в материал Inc.com. Лесно може да сложите пауза на кампаниите си в социалните мрежи, да блокирате имейлите от фирмата си, да възпрете временно изпълнението на рекламата в традиционните медии. Звучи логично, но така може и да увеличите скоростта на процеса "на изгаряне" на фирмата си.

Звучи просто, но ето как работи бизнесът: без продажби, няма приходи, а без приходи, особено ако с приходите захраваме бизнеса си, скоро няма да има и бизнес

Имайте предвид, разбира се, че има разлика между ефективния маркетинг и просто да захвърляте пари за придобиването на клиенти. При една висока цена на придобиването на нови клиенти може да има смисъл да се прави маркетинг, само ако се създава дългосрочна стойност за бизнеса. Повечето стартъпи например не могат да си позволят восока цена за придобиване (customer acquisition cost/ CAC). 

Една американска фирма прави такава грешка с нейния продукт - бизнес карта. Тъй като клиентите харесват нейния продукт с лого, тя решила бързо да разшири мащаба му. В процеса на това плащала твърде много за придобиването на всеки нов клиент. Тъй като упорито проследявала ключови показатели, разпознала проблема и бързо възвърнала маркетинговите си разходи. Ако не го е сторила, компанията е можело да затвори. 

В крайна сметка умният маркетинг е в основата на всеки бизнес. Така че когато пропуснете целите си за продажби, или трябва да намалите разходите, уверете се, че маркетингът не е първият вид разход, който ограничавате. 

Почти никога не можете да спестявате по пътя си към печалбите.

Продължава на следващата страница.

Когато задължителните разходи са високи, а паричният поток е слаб, както и когато трудът е значителна пропорция от разходите, единственият начин да излезете на печалба, е като увеличите продажбите. А какъв е най-добрият начин да го направите? С маркетинг. 

Понякога маркетингът е абсолютният Параграф 22 за малкия бизнес. При стартъпите често се доказва вечната максима "Ако никой не чуе за продукта или услугата ви, финансовите ви приходи няма да са особено добри". Почти невъзможно е да се привлече внимание и да се доведе до продажби, да се привлекат клиенти и да се изгради бранд, без да се похарчат пари за маркетинг. Разбира се, рекламата от уста на уста помага, както и препоръките. Но първите клиенти трябва да дойдат от някъде, нали? Това някъде е "маркетинг". 

Ефективният маркетинг изисква време и постоянство. 

Много потенциални клиенти няма да предприемат действие при първия път, когато видят ваша реклама, промоция или част от маркетинговото ви съдържание. Мнозина няма да действат и при втори или трети път.

Предложенията за бизнес стойност отнемат време, за да се установят. Осъзнаването на марката отнема време. Докато маркетингът с директна реакция често може да доведе до краткосрочни резултати, повечето форми на маркетинг изискват дългосрочни инвестиции в пари и време, за да се изплатят. Ето защо намаляването на маркетинговите разходи наистина може да е най-лошото нещо, което да сторите - особено ако целият труд, който сте положили, е на път да се изплати.

Противоположният подход често е най-добрият подход.

Редица проучвания показват, че компаниите, които увеличават разходите си по време на рецесия, се радват на по-голям пазарен дял от онези, които намаляват инвестициите си в рекламата. Всъщност, когато пазарите се разширяват, пазарният дял е много по-труден. Ако вашата индустрия като цяло преживява спад, това може да означава, че правилният подход е да увеличите маркетинговите си разходи.

Ами ако вашата индустрия се справя добре, но фирмата ви - не? 

Погледнете продуктите и услугите си. Уверете се, че бизнесът ви наистина изпълва нужда или решава проблем. Уверете се, че осигурява отлично обслужване; че операциите са възможно най-леки и ефективни. Накратко, уверете се, че вашият бизнес се грижи за себе си. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ