Държавите с най-скъпи национални брандове

Държавите с най-скъпи национални брандове

Държавите с най-скъпи национални брандове

Държавата като бранд – има и такава класация и то, редовно поддържана от британската компания Brand Finance.

За пореден път, начело в огласения преди часове седмица актуален рейтинг начело е САЩ.

На втора позиция е Китай, но с доста голяма разлика от лидера в списъка.

Брандът САЩ е оценен в тазгодишната класация на $19,7 трлн. Оценката включва най-различни показатели, сред които БВП, инвестиционна привлекателност, бизнес климат и др. Освен важните макроикономически показатели, авторите на класацията отчитат при съставянето на оценката обема на пазарни продажби на продукция с марката Made in USA, а също и наличието на компании, които сами по себе си са ценни брандове като  Disney, Apple, Coca-Cola.

Китай, вторият по стойност национален бранд в света, е изгубил за година 1% от цената си и сега струва $6,31 трлн. според класацията. За сравнение, година по-рано стойността на бранда „Китай” е била оценена на $6,35 трлн. Отстъплението се обяснява от авторите на рейтинга със забавянето на икономиката на страната и с поевтиняването на суровините на световните пазари.

Поевтиняването на суровините обаче е ударило най-вече износители като Канади и Австралия. И, съответно, техните брандове също са се понижили като стойност с  8% и 10%.  Но все още са в Топ-10 – Канада, на 8-о място, Австралия – на 10-то.

Първата петица, освен САЩ и Китай оформят още:

(3). Германия, оценена на $4,17 трлн., и спад от 4% в сравнение с миналата година)

(4). Великобритания ($3,01 трлн, и ръст от 6%) 

(5). Япония ($2,54 трлн. и нарастване на стойността с 3%).

Шеста е Франция с поскъпване на националния бранд от 4%, оценен вече на $2,158 трлн.

Най-впечатляващ ръст сред страните в първата десетка демонстрира Индия с +32%, която заема 7-ма позиция в тазгодишния рейтинг със стойност на бранда $2,14 трлн. Тя изпреварва Канада и Италия, която е на 9-а позиция с ръст от 12% на стойността на националния бранд, който в цифрово изражение е изчислен на $1,445 трлн.

От Топ-10 е изпаднала Бразилия, която е минала на 11 позиция заради обезценяване със 17% в сравнение с миналата година. Стойността й според тазгодишната класация е $1,17 трлн. Цената на бранда Бразилия също е пострадала от поевтиняването на суровините, но допълнителни негативни ефекти в посока надолу са също разразилият се корупционен скандал с участието на високопоставени политици, рецесията и загубата на 500 хил. работни места в първото полугодие на 2015 година, посочват авторите на класацията.

Сега Бразилия възлага надежди на предстоящата догодина в Рио де Жанейро Олимпиада за възстановяване на репутацията си като бранд на световната арена.

Къде сме ние?

От общо 100 държави, включени в класацията, България е на 64-място, но бележи доста добър ръст на стойността на националния  бранд в тазгодишната класация с 12%, който вдига оценката на стойността му на $50 млрд. За сравнение, миналата година националният ни бранд е струвал $ 45 млрд.

Най-силен срив за година е претърпяла Украйна. Стойността на украинския бранд е пропаднала с максимални темпове сред всички страни в света с 45% до $44 млрд.

Най-стремителен ръст е отбелязала Иран: стойността на бранда се е изстреляла с цели 59% до $159 млрд. на фона на успешните преговори по ядрената програма на страната и перспективите за отмяната на ембаргото. Това, съответно издига националния бранд на Иран до 46-а позиция в новата класация.

 Подробно, с актуалната класация на най-скъпите национални брандове можете да се запознаете тук

Източник: Brand Finance

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Високите цени на фериботите отказват туристите да почиват на гръцките острови
На днешната дата, 2 юни. Ден на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България
Времето: Температурите скачат до 34 градуса. Жълт код за обилни валежи в 13 области
Зеленски заяви, че 106 страни и организации ще присъстват на срещата на върха в Швейцария
Премиерът на Естония: Нямаме план Б, ако Украйна загуби войната
Коритарова: 600-метровият участък от „Струма” ще се построи до лятото
Интелифонът: новата стъпка в еволюцията на умните телефони
"Съжалявам, но..." - това не работи!