Чатботът с изкуствен интелект на Baidu вече има над 200 млн. потребители

Чатботът с изкуствен интелект на Baidu вече има над 200 млн. потребители

Чатботът с изкуствен интелект на Baidu вече има над 200 млн. потребители

Чатботът с изкуствен интелект Ernie bot на китайския технологичен гигант Baidu вече може да се похвали с над 200 млн. потребители, съобщи изпълнителният директор на компанията Робин Ли, цитиран от Си Ен Би Си.

Той също така заяви, че компанията ще проведе още един кръг от своята надпревара за разработка в сферата на изкуствения интелект и ще предложи награда от 50 милиона юана (7 милиона долара).

Ли, който също е съосновател и председател на Baidu, изнесе встъпителна реч, озаглавена „Всеки е разработчик“ на конференцията AI Create на Baidu. Според компанията на събитието са присъствали около 5000 души.

Ли демонстрира три инструмента за разработка – AgentBuilder, AppBuilder и ModelBuilder. Инструментите създават и интегрират базирани на изкуствен интелект чатботове с интернет търсачката на Baidu или позволяват на потребителите да създават приложения без никакви познания по кодиране, отбелязват от компанията.

Baidu пусна на пазара своя подобен на ChatGPT чатбот Ernie bot преди повече от година и получи зелена светлина от Пекин за обществено използване през август.

Чатботът е базиран на големия езиков модел Ernie на Baidu. Компаниите за смартфони Samsung и Honor са интегрирали възможностите на Ernie AI в определени мобилни устройства.

Към декември около 26 000 фирми са имали активен достъп до възможностите на Ernie на месечна база. Earnie обработва повече от 50 милиона заявки всеки ден, твърди компанията.

„През 2024 г. очакваме приносът на приходите от ИИ да стане по-значим, а основният ни бизнес ще остане устойчив“, каза Ли по време на конферентен разговор за финансовите резултати на компанията в края на февруари, според стенограма на FactSet.

Baidu трябва да публикува отчета си за първото тримесечие на 16 май.

Глобалната треска за разработване на инструменти за изкуствен интелект, особено използването на способността на технологията да генерира съдържание, доведе до скок в търсенето на графични процесори на Nvidia. Тези чипове са критични за осигуряване на изчислителната мощност, необходима за стартиране и обучение на големи езикови модели на ИИ.

Контролът върху износа на САЩ, обявен през последните две години, ограничи достъпа на Китай до такива полупроводници от висок клас.

Ли каза през февруари, че резервът от ИИ чипове на Baidu „ни позволява да продължим да подобряваме Ernie през следващите една или две години“.

По-рано този месец председателят на Alibaba Джо Цай каза в интервю за Norges Bank Investment Management, че според него Китай изостава с около две години от САЩ по отношение на развитието на ИИ.

Много анализатори очакват, че китайските компании ще успеят да намерят ИИ предимство на фронта на приложенията.

Пазарът на ИИ в Китай – състоящ се предимно от хардуер, следван от софтуер и услуги – се очаква да надхвърли 26 млрд. долара до 2026 г. спрямо малко под 15 милиарда долара миналата година, според оценки на Barclays.

Анализаторите изчисляват, че разходите на Китай за „дигитална трансформация“ ще нараснат с 19,2% между 2023 г. и 2026 г., изпреварвайки прогнозираното световно увеличение от 15,6%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ