Безопасно ли е ваксинирането преди забременяване?

Безопасно ли е ваксинирането преди забременяване?

Безопасно ли е ваксинирането преди забременяване?

Над 100 000 души у нас вече са с поставени две дози ваксина срещу COVID-19. Това донякъде е доза успокоение, въпреки че все още сме далеч от постигането на така желания "колективен имунитет". Особено чувствителен остава въпросът дали бременните жени трябва да се ваксинират и в коя седмица на бременността това е безопасно, както и дали това е удачно, ако на двойката скоро предстои ин-витро процедура. В нашата специална седмична рубрика "Честно за ваксините" днес на вашите читателски въпроси отговаря д-р Татяна Арабаджи, акушер-гинеколог от екипа "Проследяване на бременност и раждане" в Медицински комплекс "Д-р Щерев". 

Въпрос: Трябва ли бременните жени да си поставят ваксина и в коя седмица на бременността това е безопасно? 

Отговор: Към момента няма изследване за влиянието на ваксините срещу COVID-19 върху бременни, защото никой не би си позволил да рискува едно толкова деликатно състояние като бременността. Въпреки това някои международни професионални организации не изключват възможността бременни да се ваксинират, особено когато рискът от заболяването многократно превишава риска от ваксината. Тук става дума, от една страна, за здравни работници на първа линия, чиято работа ги подлага на висок риск от заразяване, а на второ – за жени със специфични, тежки, хронични придружаващи заболявания, за които наблюденията са, че COVID-19 протича по-тежко. При тези жени и при една непланирано настъпила бременност рискът от ваксинирането като настъпване на странични ефекти е оправдан. Но не забравяйте, че тези странични ефекти в най-честия случай са подобни на грипни симптоми – отпадналост, болки в костите и мускулите, висока температура. Да, една бременна е добре да си спести подобен дискомфорт, но важна е цялостната оценка на здравето й. 

Въпрос: Може ли да се постави ваксина преди началото на опити за естествено зачеване или ин-витро? В тази връзка ваксинирането може ли да увреди плодовитостта на двойката? 

Отговор: Ваксината не влияе на хормоналните процеси в тялото нито на жената, нито на мъжа, а те са тези, които отговарят за производството на половите клетки. Препоръчително е двойките, планиращи бременност по естествен път или чрез асистирана репродукция, да се ваксинират, поради една много проста причина – при забременяването ще имат имунитет и така жената ще си гарантира една по-спокойна бременност. Но все пак трябва да имат предвид, че имунитет се добива известен период от време след втората доза от ваксината. Тоест, поставяне на първа доза непосредствено преди евентуалното забременяване не е добро планиране.  

Въпрос: Кога е по-добре да се извърши донорство на яйцеклетка – преди или след ваксинация? Колко време трябва да изчака донорът преди да пристъпи към процедурата?  

Отговор: Донорството на яйцеклетки до голяма степен повтаря ин-витро процедурата. Жената, решила да дари яйцеклетки, се подготвя с прегледи и изследвания, преминава през контролирана хормонална стимулация, за да произведе тялото й повече фоликули. В този смисъл препоръките не се различават от тези при двойките с репродуктивни проблеми, на които предстои ин-витро. Добре е процедурата по даряване на яйцеклетки да не съвпада с ваксинирането, за да се избегне излишен дискомфорт. Но иначе няма нищо общо между двете неща. Яйцеклетките, които жената ще дари, са започнали да зреят в тялото й три месеца преди самата процедура по даряване, така че по-важно е как е живяла тя, какви лекарства и други вещества е приемала към онзи момент, не непосредствено преди процедурата. Ваксината не влияе на хормоналните процеси в тялото нито на жената, нито на мъжа, а те са тези, които отговарят за производството на половите клетки.  

***** 

По темата работи Анелия Тодорова 

* Въпроси към нашите гости можете да задавате на редакционния ни имейл press@manager.bg

*** Можете да прочетете първите публикации на нашата нова рубрика:

Няма нужда да се тествате за антитела преди ваксина 

Може ли ваксина да ни разболее от COVID-19?

Кога се изгражда напълно имунитетът срещу COVID-19 след ваксиниране

Наистина ли covid-ваксина може да променя човешкото ДНК? 

Да търсим ли лекар при странични ефекти след ваксинация? 

Хората, преболедували COVID-19, да изчакат поне 3 месеца за ваксиниране

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ